YALAN

Ali Ağaoğlu'nun "İTÜ'ye Bağışladığım Elektrikli Araç Çürüyor" Yalanı

Araç teslim töreni
Araç teslim töreni

İşadamı Ali Ağaoğlu 2010 yılında Türkiye’ye ilk Tesla elektrikli otomobili getirdi. Bunun ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Dekanı, işadamını arayarak aracı bir hafta süre ile incelemek istediklerini aktardı. Ali Ağaoğlu ilk önce olumsuz görüş bildirmesinin ardından, İTÜ’ye Tesla Roadstar model aracı bağışlama kararı aldı. Ali Ağaoğlu 2011 yılında İTÜ’ye Türkiye’ye gelen ilk elektrikli Tesla aracını bağışladı.

Ağaoğlu geçtiğimiz günlerde, aracın akıbetinden haberdar olmadığını, aracın kullanılmadığını ve bir kenara atılarak çürümeye terk edildiğini ileri sürdü. Ayrıca, Ağaoğlu aracı geri almak istediğini ancak kendine olumsuz geri dönüş yapıldığını bildirdi. Ali Ağaoğlu’nun bu ifadeleri Sözcü ve Hürriyet başta olmak üzere birçok gazetede yer aldı.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü bahsi geçen iddialarla ilgili bir açıklama yayınladı. İTÜ, Ali Ağaoğlu tarafından bağışlanan elektrikli otomobilin kullanılmadığı ve çürümeye terk edildiğine yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Şimdiye kadar aracı görmek isteyen tüm basın mensuplarına olumlu cevap verildi. Üniversite araçtan araştırma ve eğitim amacıyla faydalanıyor. İTÜ bünyesinde bulunan Teknokent’te elektrikli araçla ilgili birçok çalışma eş zamanlı olarak yürütülüyor. Üniversite yönetimi aracı görmek isteyen basın mensuplarını İTÜ tarafından geliştirilen ve üretilen %100 elektrikli minibüsle dolaşmaya davet etti.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Hürriyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir