YALAN

Ali Ağaoğlu'nun "İTÜ'ye Bağışladığım Elektrikli Araç Çürüyor" Yalanı

Araç teslim töreni
Araç teslim töreni

İşadamı Ali Ağaoğlu 2010 yılında Türkiye’ye ilk Tesla elektrikli otomobili getirdi. Bunun ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Dekanı, işadamını arayarak aracı bir hafta süre ile incelemek istediklerini aktardı. Ali Ağaoğlu ilk önce olumsuz görüş bildirmesinin ardından, İTÜ’ye Tesla Roadstar model aracı bağışlama kararı aldı. Ali Ağaoğlu 2011 yılında İTÜ’ye Türkiye’ye gelen ilk elektrikli Tesla aracını bağışladı.

Ağaoğlu geçtiğimiz günlerde, aracın akıbetinden haberdar olmadığını, aracın kullanılmadığını ve bir kenara atılarak çürümeye terk edildiğini ileri sürdü. Ayrıca, Ağaoğlu aracı geri almak istediğini ancak kendine olumsuz geri dönüş yapıldığını bildirdi. Ali Ağaoğlu’nun bu ifadeleri Sözcü ve Hürriyet başta olmak üzere birçok gazetede yer aldı.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü bahsi geçen iddialarla ilgili bir açıklama yayınladı. İTÜ, Ali Ağaoğlu tarafından bağışlanan elektrikli otomobilin kullanılmadığı ve çürümeye terk edildiğine yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Şimdiye kadar aracı görmek isteyen tüm basın mensuplarına olumlu cevap verildi. Üniversite araçtan araştırma ve eğitim amacıyla faydalanıyor. İTÜ bünyesinde bulunan Teknokent’te elektrikli araçla ilgili birçok çalışma eş zamanlı olarak yürütülüyor. Üniversite yönetimi aracı görmek isteyen basın mensuplarını İTÜ tarafından geliştirilen ve üretilen %100 elektrikli minibüsle dolaşmaya davet etti.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Hürriyet

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir