YALAN

Başkomiser HPG gerillalarının elinde yalanı

Başkomiser HPG gerillalarının elinde yalanı

Fırat Haber Ajansı’nın 9 Eylül 2015 tarihli “Gerillalar ‘Devlet Size Ne Yaptı Ulan’ Diyen Başkomiseri Tutukladı” başlıklı haberinde, Özel Harekat Başkomiseri Ersin Demirel’in tutuklandığı iddia edildi. Bu haber kısa sürede birçok gazete ve internet sitesinde yayınlandı. Anadolu Haber Ajansı’nın 10 Eylül 2015 tarihli haberinde Fırat Haber Ajansı’nın söz konusu iddiasında yer alan fotoğrafın, şizofreni hastası bir kişiye ait olduğu ortaya çıktı. Hastane kayıtlarından Ersin Demirel’in hastalık süreci teyit edilirken Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Mustafa N. Namlı’nın yaptığı açıklamalar da bu kayıtları doğrulamıştır. Anadolu Haber Ajansı’nın Ersin Demirel’in gerçek kimliğini ortaya çıkardığı haberinden sonra Fırat Haber Ajansı bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir