YALAN

Birgün'ün "Ortaokul Öğrencilerine Derste Düğün Yapıldı" Yalanı

Birgün gazetesi
Birgün gazetesi

Birgün gazetesi 10 Aralık 2017 tarihinde "Ortaokul öğrencilerine derste 'düğün': Öğretmenler para taktı" başlıklı bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Küçükçekmece Atakent mahallesindeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek düğün canlandırması yapıldığı ve bazı öğretmenlerin de öğrencilere para taktığı iddia edildi. Bahsi geçen etkinliğin sosyal bilgiler dersinde "gelenek ve göreneklerimiz" konusu işlenirken gerçekleştirildiği iddia edildi.

Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu müdürü Hasan Sarısoy’dan alınan bilgiye söz konusu haberdeki iddialar asılsız. Sarısoy söz konusu etkinliğin sosyal bilgiler dersinde değil, okulda düzenlenen "Kültürel Mirasımız ve Mini Miniatürk" sergisi kapsamında gerçekleştirildiğini bildirdi. Öğrencilere folklorik kıyafet giydirildiğini belirten Sarısoy, düğün, nişan vb. merasim düzenlendiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti. Ayrıca okulda gerçekleşen etkinlikte birçok kültürel ögenin bulunduğunu belirten Sarısoy öğretmenlerin öğrencilere para astığı gibi iddiaların gayri ahlaki ve asılsız olduğunu vurguladı. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun resmi sitesinden söz konusu etkinliğin bilgi ve görsellerine ulaşmak mümkün.

 

Doğru Haber Linkleri: Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Yalan Haber Linkleri: Birgün

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir