YALAN

Birgün'ün "Ortaokul Öğrencilerine Derste Düğün Yapıldı" Yalanı

Birgün gazetesi
Birgün gazetesi

Birgün gazetesi 10 Aralık 2017 tarihinde "Ortaokul öğrencilerine derste 'düğün': Öğretmenler para taktı" başlıklı bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Küçükçekmece Atakent mahallesindeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek düğün canlandırması yapıldığı ve bazı öğretmenlerin de öğrencilere para taktığı iddia edildi. Bahsi geçen etkinliğin sosyal bilgiler dersinde "gelenek ve göreneklerimiz" konusu işlenirken gerçekleştirildiği iddia edildi.

Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu müdürü Hasan Sarısoy’dan alınan bilgiye söz konusu haberdeki iddialar asılsız. Sarısoy söz konusu etkinliğin sosyal bilgiler dersinde değil, okulda düzenlenen "Kültürel Mirasımız ve Mini Miniatürk" sergisi kapsamında gerçekleştirildiğini bildirdi. Öğrencilere folklorik kıyafet giydirildiğini belirten Sarısoy, düğün, nişan vb. merasim düzenlendiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti. Ayrıca okulda gerçekleşen etkinlikte birçok kültürel ögenin bulunduğunu belirten Sarısoy öğretmenlerin öğrencilere para astığı gibi iddiaların gayri ahlaki ve asılsız olduğunu vurguladı. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun resmi sitesinden söz konusu etkinliğin bilgi ve görsellerine ulaşmak mümkün.

 

Doğru Haber Linkleri: Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Yalan Haber Linkleri: Birgün

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir