YALAN

Birgün'ün "Ortaokul Öğrencilerine Derste Düğün Yapıldı" Yalanı

Birgün gazetesi
Birgün gazetesi

Birgün gazetesi 10 Aralık 2017 tarihinde "Ortaokul öğrencilerine derste 'düğün': Öğretmenler para taktı" başlıklı bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Küçükçekmece Atakent mahallesindeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek düğün canlandırması yapıldığı ve bazı öğretmenlerin de öğrencilere para taktığı iddia edildi. Bahsi geçen etkinliğin sosyal bilgiler dersinde "gelenek ve göreneklerimiz" konusu işlenirken gerçekleştirildiği iddia edildi.

Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu müdürü Hasan Sarısoy’dan alınan bilgiye söz konusu haberdeki iddialar asılsız. Sarısoy söz konusu etkinliğin sosyal bilgiler dersinde değil, okulda düzenlenen "Kültürel Mirasımız ve Mini Miniatürk" sergisi kapsamında gerçekleştirildiğini bildirdi. Öğrencilere folklorik kıyafet giydirildiğini belirten Sarısoy, düğün, nişan vb. merasim düzenlendiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti. Ayrıca okulda gerçekleşen etkinlikte birçok kültürel ögenin bulunduğunu belirten Sarısoy öğretmenlerin öğrencilere para astığı gibi iddiaların gayri ahlaki ve asılsız olduğunu vurguladı. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun resmi sitesinden söz konusu etkinliğin bilgi ve görsellerine ulaşmak mümkün.

 

Doğru Haber Linkleri: Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Yalan Haber Linkleri: Birgün

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir