YALAN

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa'da yok yalanı

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa'da yok yalanı

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa’da yok mu? AİHM Başkan Yardımcısı Işıl Karakaş 28 Eylül 2015’te Hürriyet’e verdiği röportajda Türkiye’de Cumhurbaşkanı’na hakaret yüzünden sürekli davalar açıldığını, bu davaların Avrupa’da başka bir yerde olmadığını iddia etti. Fakat Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) 2015’te yayınlanan AB üyesi ülkelerde hakaret yasası (defamation law) raporuna göre, AB üyesi 12 ülkede devlet başkanına hakaret, ceza kanununda yer almaktadır. Bu ülkeler şöyle: Belçika, Danimarka, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya ve İsveç. İtalya'da Lega Nord lideri Umberto Bossi -Avrupa’da yok denen- cumhurbaşkanına hakaret suçundan 18 aya mahkûm edilmiştir. Bu yalana T24 yazarı Hasan Cemal de ortak oldu. 29 Eylül 2015 tarihli yazısında Karakaş'ın sözlerini köşesine taşıyan yazar, Avrupa'yı demokrasi ve özgürlüğün adresi olarak gösterirken Türkiye'yi yerden yere vurdu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir