YALAN

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa'da yok yalanı

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa'da yok yalanı

Cumhurbaşkanına hakaret davası Avrupa’da yok mu? AİHM Başkan Yardımcısı Işıl Karakaş 28 Eylül 2015’te Hürriyet’e verdiği röportajda Türkiye’de Cumhurbaşkanı’na hakaret yüzünden sürekli davalar açıldığını, bu davaların Avrupa’da başka bir yerde olmadığını iddia etti. Fakat Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) 2015’te yayınlanan AB üyesi ülkelerde hakaret yasası (defamation law) raporuna göre, AB üyesi 12 ülkede devlet başkanına hakaret, ceza kanununda yer almaktadır. Bu ülkeler şöyle: Belçika, Danimarka, Almanya, Yunanistan, İtalya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya ve İsveç. İtalya'da Lega Nord lideri Umberto Bossi -Avrupa’da yok denen- cumhurbaşkanına hakaret suçundan 18 aya mahkûm edilmiştir. Bu yalana T24 yazarı Hasan Cemal de ortak oldu. 29 Eylül 2015 tarihli yazısında Karakaş'ın sözlerini köşesine taşıyan yazar, Avrupa'yı demokrasi ve özgürlüğün adresi olarak gösterirken Türkiye'yi yerden yere vurdu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir