YALAN

CNN Türk'ün "Kılıçdaroğlu Avrupa Komisyonu'nda Konuştu" Yalanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CNN Türk 8 Kasım 2017 tarihinde resmi Twitter hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avrupa Komisyonu’ndan davet aldığı ve burada konuştuğuna dair bir paylaşımda bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Avrupa Komisyonu’ndan davet almadı ve iddia edilen tarihte Avrupa Komisyonu’nda herhangi bir konuşma yapmadı. Kılıçdaroğlu Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan ve Avrupa Birliği Kurumu olmayan Avrupa Konseyi’nde konuştu. Türkiye Avrupa Konseyi’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

Avrupa Komisyonu Nedir?

Avrupa Komisyonu, yasama sürecini başlatan, ayrıca Birliğin yürütme organı olarak AB müktesebatını, bütçeyi ve programları uygulamaktan ve idari denetimden sorumlu kurumdur. Avrupa Komisyonu, her bir üye devletten bir kişinin yer aldığı 28 üyeden oluşur. Bu kişilere "komiser" adı verilir. Her Komiser bir veya daha fazla AB politikasının yürütülmesinden sorumludur. Komisyon adeta bir Bakanlar Kurulu gibi faaliyet gösterir.

Avrupa Konseyi Nedir? 

Avrupa Konseyi (AK)’nin amaçları, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulcu demokrasi ilkelerini korumak ve güçlendirmek; azınlıklar, ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı, sosyal dışlanma, uyuşturucu madde ve çevre konularındaki sorunlara çözüm aramak; Avrupa kültürel benliğinin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmaktır. Türkiye, Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesidir. Avrupa Konseyi, bir Avrupa Birliği kurumu değildir. 

Doğru Haber Linkleri: CHP

Yalan Haber Linkleri: CNN Türk

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir