YALAN

Sözcü'nün "Anıtkabir'de Yayın Yasağı" Yalanı

Anıtkabir
Anıtkabir

Sözcü gazetesi 7 Kasım 2017 tarihinde Anıtkabir’de düzenlenecek Atatürk’ü anma programı ile ilgili bir haber yaptı. Saygı Öztürk imzasıyla yayınlanan haberde bu yıl ki 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına ve halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceğini ileri sürdü. Bahsi geçen haberin içerisinde Sözcü gazetesine açıklama yaptığı iddia edilen bir televizyon yöneticisinin açıklamalarına yer verildi. İsmi verilmeyen gazete yöneticisini Sözcü’ye söylediği ileri sürülen sözler şöyle:

"En az 10 yıldır, haberleri Anıtkabir'den sunuyorduk. Yayın sırasında vatandaşlarımızla röportaj yapıyor, bunu da canlı olarak yayınlıyorduk. Ancak bu yıl haberlerin Anıtkabir'den sunulmasına, röportajlar yapılmasına izin verilmedi. Gerekçesini sorduğumuzda 'Komutanlarımız böyle uygun buldu' demekle yetinildi. Açıkcası şahsım ve kanalımız adına böyle bir yasaktan dolayı büyük üzüntü duydum."

 

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Sözcü gazetesinin iddialarına cevap veren bir açıklama yayınladı. Söz konusu açıklamada, her yıl 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde talep eden yayın kuruluşlarına canlı yapma izni verildiği belirtildi. Bu yılda söz konusu durumda herhangi bir değişiklik yok. 10 Kasım 2017 tarihinde Anıtkabir’den canlı yayın yapmak için başvuruda bulunan televizyon kanallarına yayın izni verildi. Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından Sözcü’nün isim vermeden yayınladığı televizyon yöneticisinin açıklamalarının da kurmaca olduğu anlaşıldı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir