YALAN

Sözcü'nün "Anıtkabir'de Yayın Yasağı" Yalanı

Anıtkabir
Anıtkabir

Sözcü gazetesi 7 Kasım 2017 tarihinde Anıtkabir’de düzenlenecek Atatürk’ü anma programı ile ilgili bir haber yaptı. Saygı Öztürk imzasıyla yayınlanan haberde bu yıl ki 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde hiçbir televizyon kanalına Anıtkabir’den haberlerin sunulmasına ve halkla röportaj yapılmasına izin verilmeyeceğini ileri sürdü. Bahsi geçen haberin içerisinde Sözcü gazetesine açıklama yaptığı iddia edilen bir televizyon yöneticisinin açıklamalarına yer verildi. İsmi verilmeyen gazete yöneticisini Sözcü’ye söylediği ileri sürülen sözler şöyle:

"En az 10 yıldır, haberleri Anıtkabir'den sunuyorduk. Yayın sırasında vatandaşlarımızla röportaj yapıyor, bunu da canlı olarak yayınlıyorduk. Ancak bu yıl haberlerin Anıtkabir'den sunulmasına, röportajlar yapılmasına izin verilmedi. Gerekçesini sorduğumuzda 'Komutanlarımız böyle uygun buldu' demekle yetinildi. Açıkcası şahsım ve kanalımız adına böyle bir yasaktan dolayı büyük üzüntü duydum."

 

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Sözcü gazetesinin iddialarına cevap veren bir açıklama yayınladı. Söz konusu açıklamada, her yıl 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde talep eden yayın kuruluşlarına canlı yapma izni verildiği belirtildi. Bu yılda söz konusu durumda herhangi bir değişiklik yok. 10 Kasım 2017 tarihinde Anıtkabir’den canlı yayın yapmak için başvuruda bulunan televizyon kanallarına yayın izni verildi. Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından Sözcü’nün isim vermeden yayınladığı televizyon yöneticisinin açıklamalarının da kurmaca olduğu anlaşıldı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, NTV

Yalan Haber Linkleri: Sözcü 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir