YALAN

"İstanbul'da Ormanlık Alana İnşaat Yapılıyor" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş 27 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da ormanlık alana inşaat yapıldığına ve bölge ağaçların kesildiğine dair bir takım iddialarda bulundu. Yarkadaş, İstanbul Maltepe Başıbüyük bölgesinde Orman Bakanlığı’na ait bir alanda kesildiği iddia edilen ağaçlara dair görseller yayınladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 28 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamasında CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Söz konusu alan Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Gülensu C Tipi Mesire Yeri’dir. Alan 23.09.1983 tarih ve 2896 sayılı yasa değişikliği ile mesire yeri olarak tescil edilmiştir. Mesire alanı içerisinde hazırlanan vaziyet planına uygun olarak 2 adet kır kahvesi ve 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri tesis etme izni bulunmaktadır. Belirtilen alan içinde herhangi bir ağaç kesimi olmamıştır. Alan üzerinde hiçbir orman örtüsü ve ağaç bulunmamaktadır. Yapılan çalışma orman içerisindeki açıklıkta yapılmıştır.

 

Doğru Haber Linkleri: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Barış Yarkadaş

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir