YALAN

"İstanbul'da Ormanlık Alana İnşaat Yapılıyor" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş 27 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da ormanlık alana inşaat yapıldığına ve bölge ağaçların kesildiğine dair bir takım iddialarda bulundu. Yarkadaş, İstanbul Maltepe Başıbüyük bölgesinde Orman Bakanlığı’na ait bir alanda kesildiği iddia edilen ağaçlara dair görseller yayınladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 28 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamasında CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Söz konusu alan Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Gülensu C Tipi Mesire Yeri’dir. Alan 23.09.1983 tarih ve 2896 sayılı yasa değişikliği ile mesire yeri olarak tescil edilmiştir. Mesire alanı içerisinde hazırlanan vaziyet planına uygun olarak 2 adet kır kahvesi ve 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri tesis etme izni bulunmaktadır. Belirtilen alan içinde herhangi bir ağaç kesimi olmamıştır. Alan üzerinde hiçbir orman örtüsü ve ağaç bulunmamaktadır. Yapılan çalışma orman içerisindeki açıklıkta yapılmıştır.

 

Doğru Haber Linkleri: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Barış Yarkadaş

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir