YALAN

"İstanbul'da Ormanlık Alana İnşaat Yapılıyor" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş 27 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da ormanlık alana inşaat yapıldığına ve bölge ağaçların kesildiğine dair bir takım iddialarda bulundu. Yarkadaş, İstanbul Maltepe Başıbüyük bölgesinde Orman Bakanlığı’na ait bir alanda kesildiği iddia edilen ağaçlara dair görseller yayınladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 28 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamasında CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Söz konusu alan Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü, Kartal Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Gülensu C Tipi Mesire Yeri’dir. Alan 23.09.1983 tarih ve 2896 sayılı yasa değişikliği ile mesire yeri olarak tescil edilmiştir. Mesire alanı içerisinde hazırlanan vaziyet planına uygun olarak 2 adet kır kahvesi ve 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri tesis etme izni bulunmaktadır. Belirtilen alan içinde herhangi bir ağaç kesimi olmamıştır. Alan üzerinde hiçbir orman örtüsü ve ağaç bulunmamaktadır. Yapılan çalışma orman içerisindeki açıklıkta yapılmıştır.

 

Doğru Haber Linkleri: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Barış Yarkadaş

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir