YALAN

DHA'nın "Bozkurt İşareti Yapan Öğretmen Görevden Alındı" Yalanı

Doğan Haber Ajansı
Doğan Haber Ajansı

Doğan Haber Ajansı 26 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde öğretmenlik yapan Ö.D.’nin sınıfta bozkurt işaretli yaparken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra hakkında inceleme başlatıldığını iddia etti. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konunun hassasiyeti sebebiyle ücretli öğretmenlik yapan Ö.D.’nin görevine son verildiği ileri sürüldü. Konu hakkında inceleme yapılması için müfettiş gönderildiği belirtildi. DHA’nın yaptığı haber Cnn Türk ve Karar gazetesi de yayınladı.

 

Diyarbakır Valiliği söz konusu haberlerin doğru olmadığına yönelik bir açıklama yayınladı. Sınıfta bozkurt işareti yaparken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan ücretli öğretmen Ö.D.’nin hakkında inceleme başlatılmadı ve görevinden alınmadı. Ö.D. söz konusu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından 26.10.2017 tarihinde istifa etti. Ardından 155’i arayarak tehdit edildiğini belirten Ö.D. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına müşteki sıfatıyla ifade verdi. Ö.D. ifadesinde de görevden alınmadığını kendi irade ve isteğiyle istifa ettiği belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: Diyarbakır Valiliği

Yalan Haber Linkleri: DHA, Cnn Türk, Karar

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir