YALAN

DHA'nın "Bozkurt İşareti Yapan Öğretmen Görevden Alındı" Yalanı

Doğan Haber Ajansı
Doğan Haber Ajansı

Doğan Haber Ajansı 26 Ekim 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde öğretmenlik yapan Ö.D.’nin sınıfta bozkurt işaretli yaparken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra hakkında inceleme başlatıldığını iddia etti. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konunun hassasiyeti sebebiyle ücretli öğretmenlik yapan Ö.D.’nin görevine son verildiği ileri sürüldü. Konu hakkında inceleme yapılması için müfettiş gönderildiği belirtildi. DHA’nın yaptığı haber Cnn Türk ve Karar gazetesi de yayınladı.

 

Diyarbakır Valiliği söz konusu haberlerin doğru olmadığına yönelik bir açıklama yayınladı. Sınıfta bozkurt işareti yaparken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan ücretli öğretmen Ö.D.’nin hakkında inceleme başlatılmadı ve görevinden alınmadı. Ö.D. söz konusu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından 26.10.2017 tarihinde istifa etti. Ardından 155’i arayarak tehdit edildiğini belirten Ö.D. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına müşteki sıfatıyla ifade verdi. Ö.D. ifadesinde de görevden alınmadığını kendi irade ve isteğiyle istifa ettiği belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: Diyarbakır Valiliği

Yalan Haber Linkleri: DHA, Cnn Türk, Karar

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir