YALAN

Yeni Şafak'ın "Osman Kavala ile PODEM'in İlişkisi Var" Yalanı

Yeni Şafak, Osman Kavala
Yeni Şafak, Osman Kavala

Yeni Şafak gazetesi, 25 Ekim 2017 tarihinde, “Dosyası Kabarık” ve “Her taşın altında o var” başlıklı bir haber yaptı. Söz konusu haberde, geçtiğimiz hafta tutuklanan ve kızıl milyarder olarak anılan Osman Kavala’nın ilişki ağından bahsedildi.

Osman Kavala’nın Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği’ni (PODEM) fonladığı, PODEM üzerinden çeşitli faaliyetler yürüttüğü iddia edildi. Ayrıca, PODEM yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir üst kuruluş olarak gösterildi.Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM), söz konusu haberle ilgili resmi internet sitesinde tekzip yayınladı:

“2015 yılında faaliyete başlayan PODEM, tüm çalışmalarını bağımsız ve şeffaf bir şekilde yürütmüştür. Haberde bahsi geçen Osman Kavala ve faaliyetleri ile hiçbir ilişkisi olmamıştır. PODEM’in yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir kuruluş olarak gösterilmeye çalışılması kasti ve art niyetli bir tutumdur” denilen açıklamada PODEM, Yeni Şafak gazetesi tarafından yapılan haber hakkında her türlü hukuki ve cezai yollara başvuracağını belirtti.

 

 

Doğru Haber Linkleri: PODEM

Yalan Haber Linkleri: Yeni Şafak

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir