YALAN

Yeni Şafak'ın "Osman Kavala ile PODEM'in İlişkisi Var" Yalanı

Yeni Şafak, Osman Kavala
Yeni Şafak, Osman Kavala

Yeni Şafak gazetesi, 25 Ekim 2017 tarihinde, “Dosyası Kabarık” ve “Her taşın altında o var” başlıklı bir haber yaptı. Söz konusu haberde, geçtiğimiz hafta tutuklanan ve kızıl milyarder olarak anılan Osman Kavala’nın ilişki ağından bahsedildi.

Osman Kavala’nın Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği’ni (PODEM) fonladığı, PODEM üzerinden çeşitli faaliyetler yürüttüğü iddia edildi. Ayrıca, PODEM yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir üst kuruluş olarak gösterildi.Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM), söz konusu haberle ilgili resmi internet sitesinde tekzip yayınladı:

“2015 yılında faaliyete başlayan PODEM, tüm çalışmalarını bağımsız ve şeffaf bir şekilde yürütmüştür. Haberde bahsi geçen Osman Kavala ve faaliyetleri ile hiçbir ilişkisi olmamıştır. PODEM’in yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir kuruluş olarak gösterilmeye çalışılması kasti ve art niyetli bir tutumdur” denilen açıklamada PODEM, Yeni Şafak gazetesi tarafından yapılan haber hakkında her türlü hukuki ve cezai yollara başvuracağını belirtti.

 

 

Doğru Haber Linkleri: PODEM

Yalan Haber Linkleri: Yeni Şafak

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir