YALAN

Yeni Şafak'ın "Osman Kavala ile PODEM'in İlişkisi Var" Yalanı

Yeni Şafak, Osman Kavala
Yeni Şafak, Osman Kavala

Yeni Şafak gazetesi, 25 Ekim 2017 tarihinde, “Dosyası Kabarık” ve “Her taşın altında o var” başlıklı bir haber yaptı. Söz konusu haberde, geçtiğimiz hafta tutuklanan ve kızıl milyarder olarak anılan Osman Kavala’nın ilişki ağından bahsedildi.

Osman Kavala’nın Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği’ni (PODEM) fonladığı, PODEM üzerinden çeşitli faaliyetler yürüttüğü iddia edildi. Ayrıca, PODEM yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir üst kuruluş olarak gösterildi.Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM), söz konusu haberle ilgili resmi internet sitesinde tekzip yayınladı:

“2015 yılında faaliyete başlayan PODEM, tüm çalışmalarını bağımsız ve şeffaf bir şekilde yürütmüştür. Haberde bahsi geçen Osman Kavala ve faaliyetleri ile hiçbir ilişkisi olmamıştır. PODEM’in yasa dışı örgütlere destek ve fon sağlayan bir kuruluş olarak gösterilmeye çalışılması kasti ve art niyetli bir tutumdur” denilen açıklamada PODEM, Yeni Şafak gazetesi tarafından yapılan haber hakkında her türlü hukuki ve cezai yollara başvuracağını belirtti.

 

 

Doğru Haber Linkleri: PODEM

Yalan Haber Linkleri: Yeni Şafak

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir