YALAN

“Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın Eşinde ByLock Çıktı” Yalanı

İsmail Küçükkaya
İsmail Küçükkaya

Fox TV’de “Çalar Saat” isimli haber programını sunan İsmail Küçükkaya 16 Ekim 2017 tarihindeki canlı yayında bir bakanın eşinde ByLock çıktığını iddia etti. Bakanın eşinde ByLock çıkmasının ardından eşinden boşandığını ileri sürdü. Programın sonun bahsi geçen bakanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Betül Sayan Kaya olduğunu belirtti. İsmail Küçükkaya’nın iddiasına göre Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. Bakan bu haberi alır almaz eşinden boşanmıştı. İsmail Küçükkaya 17 Ekim 2017 tarihli programında söz konusu iddiasını bir kez daha tekrarladı ve haberinin arkasında olduğunu belirtti. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı açıklama da kendisi ve ailesi ile ilgili tüm iddiaların asılsız olduğunu belirtti. İddialarla ilgili hukuki süreç başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü 17 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamada Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olmadığını belirtti. Fox TV sunucusu İsmail Küçükkaya Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağırıldı. İsmail Küçükkaya 18 Ekim 2017 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

ByLock Nedir?

ByLock İçişleri Bakanlığı tarafından FETÖ üyeliğine delil sayılan bir gizli bir haberleşme uygulamasıdır. Örgüt üyeleri arasında gizli haberleşmeyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. ByLock'u örgüt üyelerinin verdiği şifre olmadan yüklenememekte ve kullanılamamaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: EGM, Betül Sayan, Betül Sayan

Yalan Haber Linkleri: İsmail Küçükkaya, Fox TV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir