YALAN

“Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın Eşinde ByLock Çıktı” Yalanı

İsmail Küçükkaya
İsmail Küçükkaya

Fox TV’de “Çalar Saat” isimli haber programını sunan İsmail Küçükkaya 16 Ekim 2017 tarihindeki canlı yayında bir bakanın eşinde ByLock çıktığını iddia etti. Bakanın eşinde ByLock çıkmasının ardından eşinden boşandığını ileri sürdü. Programın sonun bahsi geçen bakanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Betül Sayan Kaya olduğunu belirtti. İsmail Küçükkaya’nın iddiasına göre Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. Bakan bu haberi alır almaz eşinden boşanmıştı. İsmail Küçükkaya 17 Ekim 2017 tarihli programında söz konusu iddiasını bir kez daha tekrarladı ve haberinin arkasında olduğunu belirtti. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı açıklama da kendisi ve ailesi ile ilgili tüm iddiaların asılsız olduğunu belirtti. İddialarla ilgili hukuki süreç başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü 17 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamada Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olmadığını belirtti. Fox TV sunucusu İsmail Küçükkaya Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağırıldı. İsmail Küçükkaya 18 Ekim 2017 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

ByLock Nedir?

ByLock İçişleri Bakanlığı tarafından FETÖ üyeliğine delil sayılan bir gizli bir haberleşme uygulamasıdır. Örgüt üyeleri arasında gizli haberleşmeyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. ByLock'u örgüt üyelerinin verdiği şifre olmadan yüklenememekte ve kullanılamamaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: EGM, Betül Sayan, Betül Sayan

Yalan Haber Linkleri: İsmail Küçükkaya, Fox TV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir