YALAN

“Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın Eşinde ByLock Çıktı” Yalanı

İsmail Küçükkaya
İsmail Küçükkaya

Fox TV’de “Çalar Saat” isimli haber programını sunan İsmail Küçükkaya 16 Ekim 2017 tarihindeki canlı yayında bir bakanın eşinde ByLock çıktığını iddia etti. Bakanın eşinde ByLock çıkmasının ardından eşinden boşandığını ileri sürdü. Programın sonun bahsi geçen bakanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Betül Sayan Kaya olduğunu belirtti. İsmail Küçükkaya’nın iddiasına göre Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. Bakan bu haberi alır almaz eşinden boşanmıştı. İsmail Küçükkaya 17 Ekim 2017 tarihli programında söz konusu iddiasını bir kez daha tekrarladı ve haberinin arkasında olduğunu belirtti. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı açıklama da kendisi ve ailesi ile ilgili tüm iddiaların asılsız olduğunu belirtti. İddialarla ilgili hukuki süreç başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü 17 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı açıklamada Aile Bakanı Fatma Betül Sayan’ın eşi İlyas Kaya’nın ByLock kullanıcısı olmadığını belirtti. Fox TV sunucusu İsmail Küçükkaya Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağırıldı. İsmail Küçükkaya 18 Ekim 2017 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi.

ByLock Nedir?

ByLock İçişleri Bakanlığı tarafından FETÖ üyeliğine delil sayılan bir gizli bir haberleşme uygulamasıdır. Örgüt üyeleri arasında gizli haberleşmeyi sağlamak amacıyla yapılmıştır. ByLock'u örgüt üyelerinin verdiği şifre olmadan yüklenememekte ve kullanılamamaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: EGM, Betül Sayan, Betül Sayan

Yalan Haber Linkleri: İsmail Küçükkaya, Fox TV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir