YALAN

"Topkapı Sarayı İmara Açıldı" Yalanı

Topkapı Sarayı giriş kapısı
Topkapı Sarayı giriş kapısı

Hürriyet gazetesi 13 Ekim 2017 tarihinde Ömer Erbil’in Topkapı Sarayı’nın imara açıldığına yönelik yaptığı özel haberi manşetten verdi. Haberde Koruma Kurulu’nun Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldığı ve bu kararla birlikte Saray’ın ve çevresinin imara açıldığı iddia edildi. Topkapı Sarayı’na ve çevresine de inşaat izni verildiği ileri sürüldü.

Topkapı Sarayı’nın ve çevresinin imara açıldığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Alınan kararla, Topkapı Sarayı’nın içinde bulunan olan İncili Köşk, Balıkhane Köşkü, Şevkiye Köşkü ve Top Bataryası binalarının restorasyonu yapılmasının önü açılmıştır. Herhangi bir yeni bina yapımı söz konusu değildir. Restorasyonu yapılacak tarihi binalarda Topkapı Sarayı’nın depolarında bulunan tarihi eserler sergilenecektir. Ayrıca restorasyon çalışmalarının yapılacağı alan surla demiryolu arasında kalan ve ciddi güvenlik sıkıntılarının olduğu bir alandır. Nitekim, ABD’li turist Sarai Sierra bu alanda katledildi. Yapılacak olan çalışmalar neticesinde hem tarihi alanlar topluma kazandırılacak hem de güvenli bir ortam tesis edilecek.

 

Doğru Haber Linkleri: Fatih Belediyesi

Yalan Haber Linkleri: Hürriyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir