YALAN

"Topkapı Sarayı İmara Açıldı" Yalanı

Topkapı Sarayı giriş kapısı
Topkapı Sarayı giriş kapısı

Hürriyet gazetesi 13 Ekim 2017 tarihinde Ömer Erbil’in Topkapı Sarayı’nın imara açıldığına yönelik yaptığı özel haberi manşetten verdi. Haberde Koruma Kurulu’nun Topkapı Sarayı’nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı aldığı ve bu kararla birlikte Saray’ın ve çevresinin imara açıldığı iddia edildi. Topkapı Sarayı’na ve çevresine de inşaat izni verildiği ileri sürüldü.

Topkapı Sarayı’nın ve çevresinin imara açıldığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Alınan kararla, Topkapı Sarayı’nın içinde bulunan olan İncili Köşk, Balıkhane Köşkü, Şevkiye Köşkü ve Top Bataryası binalarının restorasyonu yapılmasının önü açılmıştır. Herhangi bir yeni bina yapımı söz konusu değildir. Restorasyonu yapılacak tarihi binalarda Topkapı Sarayı’nın depolarında bulunan tarihi eserler sergilenecektir. Ayrıca restorasyon çalışmalarının yapılacağı alan surla demiryolu arasında kalan ve ciddi güvenlik sıkıntılarının olduğu bir alandır. Nitekim, ABD’li turist Sarai Sierra bu alanda katledildi. Yapılacak olan çalışmalar neticesinde hem tarihi alanlar topluma kazandırılacak hem de güvenli bir ortam tesis edilecek.

 

Doğru Haber Linkleri: Fatih Belediyesi

Yalan Haber Linkleri: Hürriyet

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir