YALAN

Sol Haber Portalı'nın Müfredat Yalanları

Sol Haber Portalı
Sol Haber Portalı

Sol Haber Portalı 20 Eylül 2017 tarihinde imam hatip okulları ve yeni müfredatla ilgili derleme bir haber yayınladı. Sol Haber yeni yapılan müfredat düzenlemesi ile birlikte seçmeli ders olarak sadece din derslerinin olduğunu belirtti. Zorunlu din dersi müfredatında ise cihat kavramının yer aldığı ileri sürüldü.

 

Ancak Sol Haber Portalı’nın haberinde geçen iddialar gerçeği yansıtmıyor. Seçmeli derslerin sadece din derslerinden ibaret olduğuna yönelik iddia doğru değil.Yeni müfredatta drama, astronomi ve uzay bilimleri, sanat tarihi ve mantık gibi birçok seçmeli ders bulunuyor. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin katıldığı TV programında cihat kavramının zorunlu din dersinde bulunmadığını ve geçtiği derslerin birinin seçmeli ders diğerinin de İmam Hatip Lisesi'nde okutulan Fıkıh dersi olduğunu söyledi.

 

Doğru Haber Linkleri: MEB, CNN Türk

Yalan Haber Linkleri: Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir