YALAN

"Sezgin Tanrıkulu'nun SİHA'lar Sivilleri Vurdu" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 5 Eylül 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan (SİHA) Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın sivil vatandaşları vurduğunu ileri sürdü. Sezgin Tanrıkulu 10 Eylül’de yaptığı bir açıklamada ise SİHA’ların sivil vatandaşları vurduğu iddiasının kesin olduğunu iddia etti. Tanrıkulu Twitter hesabından iddialarının doğru olduğuna dair birçok paylaşım yaptı.

Ancak Sezgin Tanrıkulu  Alman Deutsche Welle gazetesine verdiği röportajda kendi iddilarını yalanladı. Röportaj 17 Eylül 2017 tarihinde DW Türkçe’de yayınlandı. Tanrıkulu söz konusu röportajda “Ben ölenlerin sivil olduklarını bir eleştiri, bir iddia olarak ortaya attım” diyerek kendi yalanını ifşa etti. Ayrıca Sezgin Tanrıkulu’nun kendi kendini yalanladığını ortaya çıkaran @gununyalanlari hesabımızı da Twitter üzerinden engelledi.

 

Doğru Haber Linkleri: DW

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir