YALAN

"Sezgin Tanrıkulu'nun SİHA'lar Sivilleri Vurdu" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 5 Eylül 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan (SİHA) Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın sivil vatandaşları vurduğunu ileri sürdü. Sezgin Tanrıkulu 10 Eylül’de yaptığı bir açıklamada ise SİHA’ların sivil vatandaşları vurduğu iddiasının kesin olduğunu iddia etti. Tanrıkulu Twitter hesabından iddialarının doğru olduğuna dair birçok paylaşım yaptı.

Ancak Sezgin Tanrıkulu  Alman Deutsche Welle gazetesine verdiği röportajda kendi iddilarını yalanladı. Röportaj 17 Eylül 2017 tarihinde DW Türkçe’de yayınlandı. Tanrıkulu söz konusu röportajda “Ben ölenlerin sivil olduklarını bir eleştiri, bir iddia olarak ortaya attım” diyerek kendi yalanını ifşa etti. Ayrıca Sezgin Tanrıkulu’nun kendi kendini yalanladığını ortaya çıkaran @gununyalanlari hesabımızı da Twitter üzerinden engelledi.

 

Doğru Haber Linkleri: DW

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir