YALAN

"Göksel Gümüşdağ 15 Yıl Önce Seyyar Satıcılık Yapıyordu" Yalanı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 23 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci Başkan vekilli Göksel Gümüşdağ’ın 15 yıl önce ciğercilik yaptığı iddiasıyla bir görsel paylaştı. Görselde Gümüşdağ’ın üzerinde arnavut ciğercisi yazan bir seyyar arabada satış yaptığı görülüyor. Haluk Pekşen görsele yazdığı iletide Göksel Gümüşdağ’ın İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasından sonra İBB Başkanı olacağını iddia etti.

Ancak CHP Milletvekili Haluk Pekşen’in iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Görsel montajlanmıştır. Paylaşılan görseldeki kişi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci Başkan vekilli Göksel Gümüşdağ değil. Fotoğraf Ankara’nın meşhur ciğerlerinden Naci Örki’ye ait. Ayrıca 28 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimlerde İBB’nin yeni Başkanı  Göksel Gümüşdağ değil, Mevlüt Uysal oldu.

Doğru Haber Linkleri: Hürriyet

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir