YALAN

"Milletvekillerine Oda Yerine Para Verilecek" Yalanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi

Haber Türk gazetesi 17 Eylül 2017 tarihinde “Meclis’te yeni dönem formülü” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde milletvekillerine TBMM dışında bir ofis oluşturabilmeleri için yıllık bütçe tahsis edilmesinin gündeme geldiği iddia edildi. Ayrıca ilk yapılan hesaplamalara göre vekillere aylık 40 bin TL civarında bir ödeme yapılacağı ileri sürüldü. Yeni dönemde milletvekili sayısının artması ve bakanların milletvekilleri arasından seçilmeyecek olması sebebiyle böyle bir konunun gündeme geldiği belirtildi.

 

Ancak TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada söz konusu iddiaların doğru olmadığını bildirdi. TBMM’yi ilgilendiren konularla ilgili kararlar TBMM Başkanlık Divanı’nda alınıyor. TBMM Başkanlık Divanı’nda, “Milletvekillerine oda yerine para verileceğine” dair herhangi bir konu gündeme gelmemiş ve karar alınmamıştır.

TBMM Başkanlık Divanı Nedir?

TBMM Başkanlık Divanı, meclis üyeleri arasından seçilen üyelerden oluşur. Başkanlık Divanı, mecliste bulunan siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında katılmalarını sağlayacak şekilde kurulur. Meclis’in idari faaliyetlerinden sorumludur.

 

Doğru Haber Linkleri: TBMM

Yalan Haber Linkleri: Haber Türk

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir