YALAN

"Milletvekillerine Oda Yerine Para Verilecek" Yalanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi

Haber Türk gazetesi 17 Eylül 2017 tarihinde “Meclis’te yeni dönem formülü” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde milletvekillerine TBMM dışında bir ofis oluşturabilmeleri için yıllık bütçe tahsis edilmesinin gündeme geldiği iddia edildi. Ayrıca ilk yapılan hesaplamalara göre vekillere aylık 40 bin TL civarında bir ödeme yapılacağı ileri sürüldü. Yeni dönemde milletvekili sayısının artması ve bakanların milletvekilleri arasından seçilmeyecek olması sebebiyle böyle bir konunun gündeme geldiği belirtildi.

 

Ancak TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada söz konusu iddiaların doğru olmadığını bildirdi. TBMM’yi ilgilendiren konularla ilgili kararlar TBMM Başkanlık Divanı’nda alınıyor. TBMM Başkanlık Divanı’nda, “Milletvekillerine oda yerine para verileceğine” dair herhangi bir konu gündeme gelmemiş ve karar alınmamıştır.

TBMM Başkanlık Divanı Nedir?

TBMM Başkanlık Divanı, meclis üyeleri arasından seçilen üyelerden oluşur. Başkanlık Divanı, mecliste bulunan siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında katılmalarını sağlayacak şekilde kurulur. Meclis’in idari faaliyetlerinden sorumludur.

 

Doğru Haber Linkleri: TBMM

Yalan Haber Linkleri: Haber Türk

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir