YALAN

Metin Feyzioğlu'nun Eğitim Yalanı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 22 Eylül 2017 tarihinde Twitter hesabından naylon poşeti okul çantası olarak kullanan bir çocuğun fotoğrafını paylaştı. Feyzioğlu söz konusu fotoğrafın Türkiye’de çekildiğini iddia ederek eğitimde fırsat eşitliği olmadığını ileri sürdü.

Ancak Metin Feyzioğlu’nun paylaştığı fotoğraf Türkiye’ye ait değil. Söz konusu görsel 2013 yılında Syria Untold isimli sitede “Lost Childhood” kayıp çocukluk adlı makalede Halep’te çekildiği iddiasıyla yayınlandı. Fotoğraf 2014 yılında Brezilya’da çekildiği iddiasıyla da birçok site ve blog da yayınlandı. Ayrıca Brezilya’da Twitter’da en çok paylaşılan fotoğraflar arasına girdi. Fotoğrafın birçok farklı ülkeye ait olduğu iddialar arasında ancak söz konusu fotoğrafın Türkiye’ye ait olmadığı kesin.

 

Doğru Haber Linkleri: Syriauntold, Uacury

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir