YALAN

"Mustafa Kemal'in Askerleriyiz Yazılı Pankart Kaldırıldı" Yalanı

Göztepe Spor Kulübü
Göztepe Spor Kulübü

17 Eylül 2017 tarihinde İzmir Bornova stadyumunda Göztepe SK ile Gençlerbirliği SK arasında süper lig müsabakası gerçekleşti.  Maçın ilk yarısında Göztepe’nin taraftarlarından oluşan Yalı grubu tarafından “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” yazılı bir pankart açıldı. Maçın 2. Devresinde bu pankartın tribünlerden kaldırıldığı gözlendi. Ardında birçok medya kuruluşu “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” yazılı pankartın görevliler tarafından kaldırıldığı iddia edildi.

Ancak Yalı grubunun açtığı pankartın görevliler tarafından kaldırıldığı iddiaları doğru değil. Göztepe Yalı grubu maçtan sonra sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı. Yalı grubu bahsi geçen pankartın görevliler tarafında kaldırılmadığını pankartın asılı olduğu ipler koptuğu için kendileri tarafından kaldırıldığını bildirdi. Yalı grubunun açıklamasına buradan erişebilirsiniz.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, En Son Haber

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir