YALAN

“Cihat Kavramı Okullarda Normalleşiyor” Yalanı

Milli Eğitim Bakanlığı
Milli Eğitim Bakanlığı

BBC, 22 Ağustos 2017’de “Türkiye’deki okullar evrim teorisini bırakıp cihat kavramını mı öğretmeye başlayacak?” başlıklı bir haber yayımlayarak devlet okullarında cihat kavramının öğretilmesinin zorunlu olacağını belirtti. Ayrıca cihat kavramından rahatsız olanların ifade ettiği gibi “okullarda cihadı normalleştirmek” alt başlığında, kavramın okullarda açıklanmasının amacının tüm dünyada kötü anılan cihat kavramını normalleştirmek için olduğunu ileri sürdü.

Ancak M.E.B. Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar cihat kavramı etrafında oluşan iddiaları çürütüyor. Müsteşar Tekin’e göre, bütün suçlamalara rağmen cihat kavramının açıklanmasının temel sebebi kavramın gerçek manasını -ki kişinin kendi nefsanî arzularıyla mücahede etmesi anlamına gelir- öğretmek için ve günümüzdeki şiddetle içiçe geçmiş cihat kavramından zarar almalarını önlemek içindir.

Yusuf Tekin cihat lavramının müfredatın tamamında yer almadığını da şöyle açıkladı: “Cihat kavramının sadece iki dersin konusu olarak işlenmektedir. Birincisi sadece İmam Hatip Okulları’nda verilen fıkıh (İslam hukuku) dersidir. İkincisi ise sadece seçmeli olan ve zorunlu olmayan bir ders olan dinin temellerinde konu olarak işlenmektedir.”

Ayrıca MEB Müsteşarı Tekin cihat kavramının zorunlu olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin müfredatı içerisinde yer almadığını da sözlerine ekledi.

 

Doğru Haber Linkleri: MEB

Yalan Haber Linkleri: BBC

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir