YALAN

"İsmailağa Şeyhinin Sünnet Derisi Öptürüldü” Yalanı

Sakal-ı Şerif
Sakal-ı Şerif

10 Eylül 2017 tarihinde sosyal medyadaki Ateistler Çağı isimli hesap Yozgat’ta İsmailağa şeyhinin sünnet derisinin öptürüldüğüne dair bir fotoğraf paylaştı. Söz konusu fotoğrafta camideki biri tarafından tutulan bir şeyin bir çocuk tarafından öpüldüğü görülüyor. Çocuğun arkasında da sıraya geçen birçok kişi bekliyor. Bu fotoğraf sahnesinde sergilenen şeyin İsmailağa şeyhinin sünnet derisi olduğu iddia edildi.

Ancak bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf 2012 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Merkez Cuma Cami’ndeki sakal-ı şerif ziyaretine ait. Beyşehir İlçe Müftülüğü 2012 yılının Ramazan ayında kutsal emanetlerden olan sakal-ı şerifi Beyşehir Merkez Cuma Cam ziyarete açtı.

Sakal-ı Şerif Nedir?

Hz. Muhammed'in özel dînî günlerde bereketlenmek için, cemaate çıkarılan cam içinde korunan sakalı. Baş üzerinde yeri vardır ve bir sonraki sefere kadar sanduka içinde, salavat okunarak kırk bohçaya sarıldıktan sonra saklanır. Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: Mynet, İHA

Yalan Haber Linkleri: Ateist Çağı

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir