YALAN

"İsmailağa Şeyhinin Sünnet Derisi Öptürüldü” Yalanı

Sakal-ı Şerif
Sakal-ı Şerif

10 Eylül 2017 tarihinde sosyal medyadaki Ateistler Çağı isimli hesap Yozgat’ta İsmailağa şeyhinin sünnet derisinin öptürüldüğüne dair bir fotoğraf paylaştı. Söz konusu fotoğrafta camideki biri tarafından tutulan bir şeyin bir çocuk tarafından öpüldüğü görülüyor. Çocuğun arkasında da sıraya geçen birçok kişi bekliyor. Bu fotoğraf sahnesinde sergilenen şeyin İsmailağa şeyhinin sünnet derisi olduğu iddia edildi.

Ancak bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf 2012 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Merkez Cuma Cami’ndeki sakal-ı şerif ziyaretine ait. Beyşehir İlçe Müftülüğü 2012 yılının Ramazan ayında kutsal emanetlerden olan sakal-ı şerifi Beyşehir Merkez Cuma Cam ziyarete açtı.

Sakal-ı Şerif Nedir?

Hz. Muhammed'in özel dînî günlerde bereketlenmek için, cemaate çıkarılan cam içinde korunan sakalı. Baş üzerinde yeri vardır ve bir sonraki sefere kadar sanduka içinde, salavat okunarak kırk bohçaya sarıldıktan sonra saklanır. Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: Mynet, İHA

Yalan Haber Linkleri: Ateist Çağı

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir