YALAN

"İsmailağa Şeyhinin Sünnet Derisi Öptürüldü” Yalanı

Sakal-ı Şerif
Sakal-ı Şerif

10 Eylül 2017 tarihinde sosyal medyadaki Ateistler Çağı isimli hesap Yozgat’ta İsmailağa şeyhinin sünnet derisinin öptürüldüğüne dair bir fotoğraf paylaştı. Söz konusu fotoğrafta camideki biri tarafından tutulan bir şeyin bir çocuk tarafından öpüldüğü görülüyor. Çocuğun arkasında da sıraya geçen birçok kişi bekliyor. Bu fotoğraf sahnesinde sergilenen şeyin İsmailağa şeyhinin sünnet derisi olduğu iddia edildi.

Ancak bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf 2012 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Merkez Cuma Cami’ndeki sakal-ı şerif ziyaretine ait. Beyşehir İlçe Müftülüğü 2012 yılının Ramazan ayında kutsal emanetlerden olan sakal-ı şerifi Beyşehir Merkez Cuma Cam ziyarete açtı.

Sakal-ı Şerif Nedir?

Hz. Muhammed'in özel dînî günlerde bereketlenmek için, cemaate çıkarılan cam içinde korunan sakalı. Baş üzerinde yeri vardır ve bir sonraki sefere kadar sanduka içinde, salavat okunarak kırk bohçaya sarıldıktan sonra saklanır. Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: Mynet, İHA

Yalan Haber Linkleri: Ateist Çağı

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir