YALAN

“TBMM’nin Önündeki Atatürk Meydanı Yıkıldı” Yalanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi

14 Eylül 2017 tarihinde Diken ve Oda TV TBMM’nin önünde bulunan Atatürk anıtının ve meydanın yıkıldığına yönelik bir haber yaptı. Söz konusu haberde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çevre düzenlemesi bahanesiyle Atatürk anıtını yıktığı ileri sürüldü. Ayrıca haberde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın konu ile ilgili “TBMM önündeki Atatürk meydanı ve anıtı yıkılıyor. Muhalefet nerede?” vb. açıklamalarına geniş yer verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada TBMM önünde bulunan Atatürk Meydanı ve Anıtı'nın yıkıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi Atatürk Meydanı ve Anıtı ile önündeki havuzun tadilattan geçirildiğini, havuz kısmı, fıskiye sistemi ve mermerleri yenilendiğini bildirdi. AçıklamadaAtatürk anıtının üzerindeki yazıların sökülemeyecek şekilde yeniden yazılacağı, yenileme çalışmalarının yaklaşık iki ay süreceği belirtildi.

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir