YALAN

Tuncay Özkan’ın Müfredat Yalanı

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan
CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan

CHP İstanbul Milletvekili Tuncay Özkan 6 Eylül 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda MEB’in ilkokul 4. sınıf kitabında olduğunu iddia ettiği bir soru paylaştı. Soruda “Hangi öğrencinin verdiği şık yanlıştır?” sorusuna “sitedeki arkadaşlarla karşılaştığımda günaydın derim” ifadesinin yanlış olduğu belirtiliyordu. Söz konusu soru sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.  

Ancak Özkan’ın paylaştığı MEB’in ilkokul 4. Sınıf ders kitabında olduğu iddia ettiği soru Seviye Yayınları’nın 2016 yılında hazırladığı deneme dergisine aittir. Ayrıca sorunun üst kısmında bulunan açıklama kısmı kesilerek çarpıtma yapılmıştır. Sorunun üst kısmında “Allah’a verdiği nimetler için teşekkür ederiz. Bu durum günlük konuşmamıza nasıl yansır?” ifadesi geçmektedir. Soruda bu açıklamaya verilen örnekler arasından hangisinin yanlış olduğu sorulmuştur.

 

Doğru Haber Linkleri: MEB

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

 

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir