YALAN

“Taksim Gezi Parkı’ında Ağaç Katliamı Yapıldı” Yalanı

“Taksim Gezi Parkı’ında Ağaç Katliamı Yapıldı” Yalanı

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan 2 Ağustos 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Taksim Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların kesildiğini ve ağaç katliamı yapıldığını iddia etti. Özkan’ın yaptığı paylaşımda Gezi Parkı’nda kesilmiş ağaç görselleri vardı. CHP’li Tuncay Özkan Gezi Parkı’ndaki ağaçların kasıtlı olarak kesildiğini ima etti. Tuncay Özkan’ın iddiası birçok yazılı ve görsel mecrada yer buldu.

 

 

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın medyada da geniş yer bulan Taksim Gezi Parkı’nda ağaç katliamı yapıldığına yönelik iddiası gerçek dışıdır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi 3 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı resmi açıklamada 27 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da yaşanan fırtına ve dolu felaketinde 2118 ağacın devrildiğini bildirdi. 2500 ağacında hasar gördüğü Belediye tarafından açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yıkılan ve 2118 ağacın yerine 4236 ağacın dikimine başlandığı bildirildi. Tuncay Özkan’ın Gezi Parkı’nda kesildiğini iddia ettiği ağaçlar 27 Temmuz 2017 tarihinde yaşanan fırtına felaketinde devrilen ve tedavi edilemeyecek bir biçimde hasar gören ağaçlardır.

 

Doğru Haber Linkleri: İBB

Yalan Haber Linkleri: T24,Gerçek Gündem

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir