YALAN

“Taksim Gezi Parkı’ında Ağaç Katliamı Yapıldı” Yalanı

“Taksim Gezi Parkı’ında Ağaç Katliamı Yapıldı” Yalanı

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan 2 Ağustos 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Taksim Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların kesildiğini ve ağaç katliamı yapıldığını iddia etti. Özkan’ın yaptığı paylaşımda Gezi Parkı’nda kesilmiş ağaç görselleri vardı. CHP’li Tuncay Özkan Gezi Parkı’ndaki ağaçların kasıtlı olarak kesildiğini ima etti. Tuncay Özkan’ın iddiası birçok yazılı ve görsel mecrada yer buldu.

 

 

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın medyada da geniş yer bulan Taksim Gezi Parkı’nda ağaç katliamı yapıldığına yönelik iddiası gerçek dışıdır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi 3 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı resmi açıklamada 27 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da yaşanan fırtına ve dolu felaketinde 2118 ağacın devrildiğini bildirdi. 2500 ağacında hasar gördüğü Belediye tarafından açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yıkılan ve 2118 ağacın yerine 4236 ağacın dikimine başlandığı bildirildi. Tuncay Özkan’ın Gezi Parkı’nda kesildiğini iddia ettiği ağaçlar 27 Temmuz 2017 tarihinde yaşanan fırtına felaketinde devrilen ve tedavi edilemeyecek bir biçimde hasar gören ağaçlardır.

 

Doğru Haber Linkleri: İBB

Yalan Haber Linkleri: T24,Gerçek Gündem

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir