YALAN

“Selahattin Demirtaş Hâkim Karşısına Çıkarılmadı” Yalanı

“Selahattin Demirtaş Hâkim Karşısına Çıkarılmadı” Yalanı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım 15 Temmuz 2017 tarihinde Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada ülkenin adalet sisteminin işlemediğinden bahsetti. Ahmet Yıldırım, Meclis kürsüsünden terör iltisaklı olduğu gerekçesi ile tutuklanan Selahattin Demirtaş’ın 05.11.2016 tarihinde gözaltına alınmasından bu yana hâkim ve mahkeme karşısına çıkarılmadığını iddia etti. Demirtaş’ın tutuklandığı günden bu yana kasıtlı olarak mahkemeye çıkarılmadığını iddia eden Ahmet Yıldırım, Selahattin Demirtaş hakkında nasıl hüküm verileceği üzerine herhangi bir fikir beyan edilmediğini bildirdi.

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklama talebi ile gözaltına alındı. Selahattin Demirtaş 10 Mart 2017 tarihinde tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile hâkim karşısına çıktı. 7 Temmuz 2017 tarihinde kendi isteğiyle mahkemeye çıkmayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklandığı günden bu yana kasıtlı olarak mahkemeye çıkarılmadığına yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

SEGBİS Nedir?

Ses ve görüntü bilişim sistemi SEGBİS ile yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkeme de hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenmesi ve ifadelerinin kayıt altına alınması sağlanmaktadır. SEGBİS ile hem ifade alma ve sorgu işlemleri hem de duruşmalar video ile kayıt altına alınabilmektedir.

 

Doğru Haber Linkleri: İHA, Hürriyet

Yalan Haber Linkleri: Youtube

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir