YALAN

"Avusturya Dışişleri Bakanı'nın Müslüman Kreş Çarpıtması"

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz
Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz

İslam ve yabancı karşıtlığı nedeniyle sürekli gündeme gelen Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz 2016 Avusturya’da bulunan İslami kreşlerle alakalı bir araştırma yaptırdı. Söz konusu araştırmayı Viyana Üniversitesi Din Pedagojisi Bölümünde görevli olan Ednan Aslan isimli bir profesör 36 bin Euro karşılığında yaptı. Avusturya’da İslami kreşlere giden öğrenci sayısının yaklaşık 10 bin olduğu tahmin ediliyor. Araştırmanın sonucunda Müslümanların kurduğu kreşlere giden çocukların radikalleştiği iddia edildi. Bakan Kurz İslami kreşlerin çocukların dil ve kültür bakımında izole olmasına yol açtığını belirtti. Sebastian Kurz bu araştırmadaki verilere dayanarak Avusturya’daki İslami kreşlerin entegrasyona engel olduğu gerekçesi ile kapatılması gerektiğini savundu. Kurz, İslami kreşlere bir ihtiyaç olmadığının da altını çizdi.

 

Avusturya’nın prestijli gazetelerinden Falter manşetten “Kurz-Leaks” olarak verdiği haberde Dışişleri Bakanı Kurz’un hazırlattığı “İslami kreşler raporunu” çarpıttığını ortaya çıkardı. Raporu hazırlayan Ednan Aslan’ın da değişiklerden haberinin olduğu açıklandı. Ednan Aslan daha önce de İslami okulların kapatılması gerektiğini savunmuştu. Falter gazetesi raporun orijinal halini ve değiştirilen halini okuyucuları ile paylaşarak Kurz’un İslami kreşler raporuna dayanarak yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Florian Klenk imzalı haberde Bakan Kurz’un araştırmadan çıkan sonuçları kendi politikaları yönünde çarpıtıldığı vurgulandı. Rapordan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un istediği sonucun çıkması için 903 sorunun cevaplarının değiştirildiği tespit edildi. Avusturya Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili hiçbir açıklama yapmazken Viyana Üniversitesi “İslami kreşler raporunu” sitesinden kaldırdı.

Doğru Haber Linkleri: Falter, Sabah

Yalan Haber Linkleri: DW, Sputnik, Hürriyet

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir