YALAN

Mahmut Tanal’ın Hatalı Türkiye, Fransa ve Almanya Karşılaştırması

Mahmut Tanal’ın Hatalı Türkiye, Fransa ve Almanya Karşılaştırması

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal 26 Temmuz 2017 tarihinde Twitter hesabından “kamuoyunun bilgisi” başlığıyla bir görsel paylaştı. CHP’li Mahmut Tanal’ın paylaştığı görsel Türkiye, Fransa ve Almanya arasında ibadethane ve sağlık kurumu sayılarını karşılaştırıyordu. Mahmut Tanal’ın paylaştığı görsele göre Türkiye’de 90 bin cami bulunmasına karşın Fransa’da 9 bin Almanya’da ise 8 bin kilise bulunuyordu. Almanya’da 70 bin, Fransa’da 60.000 sağlık kuruluşu bulunduğunu iddia eden görsel Türkiye’de sadece 7 bin sağlık kurumu olduğunu iddia ediyordu.

 

Mahmut Tanal’ın paylaştığı görseldeki rakamlar yanlıştır. CHP’li Mahmut Tanal’ın paylaştığı görselde Fransa’da 9 bin kilise bulunduğu iddia edilmiştir. Fransa’daki sadece Katolik kiliselerinin sayısı yaklaşık olarak 65 bindir. Almanya’da ise 24.500 Katolik 21.100 Evanjelik Kilisesi olmak üzere toplam 44.600 Kilise bulunmaktadır. CHP milletvekili Mahmut Tanal Türkiye’de 7 bin sağlık kurumunun bulunduğunu iddia ederek ayrı bir skandala daha imza atmıştır. Türkiye İstatistik Kurumunun 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de 30.449 sağlık kurumu bulunmaktadır.

 

Doğru Haber Linkleri: TUİK, Vikipedi, Statista

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir