YALAN

“Türkiye Kadın Turistler için Dünya’daki En Tehlikeli 10 Ülkeden Biri” Yalanı

“Türkiye Kadın Turistler için Dünya’daki En Tehlikeli 10 Ülkeden Biri” Yalanı

Ekonomi dergisi Forbes 28 Temmuz 2017 tarihinde editör Laura Begley Bloom imzasıyla “Dünya’da kadın turistler için en tehlikeli 10 ülke” başlıklı bir makale yayınladı. Forbes, makalede Türkiye’yi 9. sıraya yerleştirerek Türkiye’ye gelecek kadın turistler için “güvenlik” önerilerinde bulundu. Makalenin yazarı Kura Begley Bloom Türkiye’nin neden tehlikeli olduğu sorusuna “15 Temmuz sonrasında çok sayıda gazeteci ve muhalifin ortadan kaybolduğu” iddiasıyla cevap veriyor. Türkiye’de birçok medya kuruluşu Forbes’un makalesini haberleştirdi.

Ancak Forbes dergisinin Türkiye’nin turistler için özellikle de kadın turistler için tehlikeli olduğuna yönelik iddiası temelsizdir. Araştırmalara göre yabancı turistler Türkiye’yi güvenli buluyor.

Corendon Turizm Grubu’nun dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden GfK’ya yaptırdığı yaptırdığı araştırma Forbes’ın Türkiye hakkındaki iddialarını yalanlıyor. Mayıs 2017’de Türkiye’de tatil yapan bin Hollandalı turist üzerinde yapılan memnuniyet araştırmasında turistler Türkiye’ye 10 üzerinden 8,5 puan verdi. Turistlerin %96’sı Türkiye’de kendilerini güvende hissettiklerini belirtirken %89’u ise tatil için tekrar Türkiye’ye geleceğini söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %14,05 artış kaydedilmiştir.

 

Doğru Haber Linkleri: Hurriyet, Turizm Dünyası

Yalan Haber Linkleri: Forbes, Birgün, Cumhuriyet, Diken

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir