YALAN

“Türkiye Kadın Turistler için Dünya’daki En Tehlikeli 10 Ülkeden Biri” Yalanı

“Türkiye Kadın Turistler için Dünya’daki En Tehlikeli 10 Ülkeden Biri” Yalanı

Ekonomi dergisi Forbes 28 Temmuz 2017 tarihinde editör Laura Begley Bloom imzasıyla “Dünya’da kadın turistler için en tehlikeli 10 ülke” başlıklı bir makale yayınladı. Forbes, makalede Türkiye’yi 9. sıraya yerleştirerek Türkiye’ye gelecek kadın turistler için “güvenlik” önerilerinde bulundu. Makalenin yazarı Kura Begley Bloom Türkiye’nin neden tehlikeli olduğu sorusuna “15 Temmuz sonrasında çok sayıda gazeteci ve muhalifin ortadan kaybolduğu” iddiasıyla cevap veriyor. Türkiye’de birçok medya kuruluşu Forbes’un makalesini haberleştirdi.

Ancak Forbes dergisinin Türkiye’nin turistler için özellikle de kadın turistler için tehlikeli olduğuna yönelik iddiası temelsizdir. Araştırmalara göre yabancı turistler Türkiye’yi güvenli buluyor.

Corendon Turizm Grubu’nun dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden GfK’ya yaptırdığı yaptırdığı araştırma Forbes’ın Türkiye hakkındaki iddialarını yalanlıyor. Mayıs 2017’de Türkiye’de tatil yapan bin Hollandalı turist üzerinde yapılan memnuniyet araştırmasında turistler Türkiye’ye 10 üzerinden 8,5 puan verdi. Turistlerin %96’sı Türkiye’de kendilerini güvende hissettiklerini belirtirken %89’u ise tatil için tekrar Türkiye’ye geleceğini söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %14,05 artış kaydedilmiştir.

 

Doğru Haber Linkleri: Hurriyet, Turizm Dünyası

Yalan Haber Linkleri: Forbes, Birgün, Cumhuriyet, Diken

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir