YALAN

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

Alman Der Spiegel dergisi 22 Mayıs 2017 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile ilgili birçok asılsız iddiayı içeren bir makale yayınladı. Makalede Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın “Dubai’de bulunan milyonlar tutarında parasını Türkiye’ye getirebilmek için birçok aldatıcı yöntem uyguladığı” iddia edildi. Albayrak’ın Dubai’de bulunan yüklü miktardaki parasını Türkiye’ye getirebilmek ve vergilendirmeden muaf tutabilmek için çeşitli ülkelerde hesaplar açtığı ve bu hesap aracılığıyla yüklü miktardaki parasını vergiden muaf tutarak Türkiye’ye getirdiği iddia edildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Der Spiegel’in makalesinde hakkında çıkan iddiaların ardından avukatı Ahmet Özel aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre Albayrak’ın yurtdışında hiçbir banka hesabı bulunmamaktadır. Ayrıca Ahmet Özel müvekkili Berat Albayrak hakkında ortaya atılmış iddiaların hepsinin asılsız olduğunu söyledi. Söz konusu iddialarla ilgili tüm yasal yollara başvuracaklarını belirten Ahmet Özel müvekkili özelinde Türkiye’nin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, Ahaber

Yalan Haber Linkleri: Spiegel, TheBlackSea, Cumhuriyet, Birgün

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir