YALAN

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

Alman Der Spiegel dergisi 22 Mayıs 2017 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile ilgili birçok asılsız iddiayı içeren bir makale yayınladı. Makalede Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın “Dubai’de bulunan milyonlar tutarında parasını Türkiye’ye getirebilmek için birçok aldatıcı yöntem uyguladığı” iddia edildi. Albayrak’ın Dubai’de bulunan yüklü miktardaki parasını Türkiye’ye getirebilmek ve vergilendirmeden muaf tutabilmek için çeşitli ülkelerde hesaplar açtığı ve bu hesap aracılığıyla yüklü miktardaki parasını vergiden muaf tutarak Türkiye’ye getirdiği iddia edildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Der Spiegel’in makalesinde hakkında çıkan iddiaların ardından avukatı Ahmet Özel aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre Albayrak’ın yurtdışında hiçbir banka hesabı bulunmamaktadır. Ayrıca Ahmet Özel müvekkili Berat Albayrak hakkında ortaya atılmış iddiaların hepsinin asılsız olduğunu söyledi. Söz konusu iddialarla ilgili tüm yasal yollara başvuracaklarını belirten Ahmet Özel müvekkili özelinde Türkiye’nin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, Ahaber

Yalan Haber Linkleri: Spiegel, TheBlackSea, Cumhuriyet, Birgün

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir