YALAN

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

"Berat Albayrak'ın Dubai'de Parası Var" Yalanı

Alman Der Spiegel dergisi 22 Mayıs 2017 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile ilgili birçok asılsız iddiayı içeren bir makale yayınladı. Makalede Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın “Dubai’de bulunan milyonlar tutarında parasını Türkiye’ye getirebilmek için birçok aldatıcı yöntem uyguladığı” iddia edildi. Albayrak’ın Dubai’de bulunan yüklü miktardaki parasını Türkiye’ye getirebilmek ve vergilendirmeden muaf tutabilmek için çeşitli ülkelerde hesaplar açtığı ve bu hesap aracılığıyla yüklü miktardaki parasını vergiden muaf tutarak Türkiye’ye getirdiği iddia edildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Der Spiegel’in makalesinde hakkında çıkan iddiaların ardından avukatı Ahmet Özel aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre Albayrak’ın yurtdışında hiçbir banka hesabı bulunmamaktadır. Ayrıca Ahmet Özel müvekkili Berat Albayrak hakkında ortaya atılmış iddiaların hepsinin asılsız olduğunu söyledi. Söz konusu iddialarla ilgili tüm yasal yollara başvuracaklarını belirten Ahmet Özel müvekkili özelinde Türkiye’nin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doğru Haber Linkleri: Sabah, Ahaber

Yalan Haber Linkleri: Spiegel, TheBlackSea, Cumhuriyet, Birgün

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir