YALAN

“DAEŞ Gaziantep’te Kitabevi İşletiyor” Yalanı

“DAEŞ Gaziantep’te Kitabevi İşletiyor” Yalanı

1 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı ile ilgili savcılık tarafından tamamlanan iddianamede bir gizli tanığın ifadesine dayandırılarak yapılan haberlerde, terör örgütü DAEŞ’in Gaziantep’te kitabevi işlettiği iddia edildi. DAEŞ tarafından eğitim üssü ve lojistik merkezi olarak kullanıldığı iddia edilen kitapevinin halen açık olduğu ve DAEŞ’in faaliyetlerine ara vermeden devam ettiği iddialar arasındaki yerini aldı.

Ancak Gaziantep Valiliği yaptığı açıklamada bazı ulusal gazete ve internet sitelerinde yayınlanan terör örgütü DAEŞ’in Gaziantep’te kitabevi işlettiği ve faaliyetlerine rahatça devam ettiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bahsi geçen kitabevi yaklaşık iki yıldır kapalı durumdadır. Haberlerde adı geçen şüpheli ise 2 Mayıs 2016 tarihinde yapılan operasyonda yakalanarak 5 Mayıs 2016’da sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

 

Doğru Haber Linkleri: CnnTurk

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Sputnik, Diken, Milliyet

 

 

 

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir