YALAN

ABD’nin “YPG’ye 60 tır Silah ve Mühimmat Gönderdik” Yalanı

ABD’nin “YPG’ye 60 tır Silah ve Mühimmat Gönderdik” Yalanı

23 Ağustos 2017 tarihinde ABD Savunma Bakanı James Mattis Türkiye ziyareti kapsamında mevkidaşı Nurettin Canikli ile bir araya geldi. Savunma Bakanı Nurettin Canikli ABD’li mevkidaşını Milli Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşıladı. Törenin ardından heyetler arası ikili görüşmeler başladı. Görüşme öncesinde ABD Türkiye ile yaptığı bilgi paylaşımında YPG’ye 60 tır silah ve mühimmat gönderdiğini iddia etmişti.

Görüşmede Bakan Canikli iddia edilenin aksine 60 tırdan çok daha fazla bir silah ve mühimmat gönderildiğini tespit ettiklerini belirtti. Karadan ve havadan çekilen fotoğraflar ve alan istihbarat verilerine göre YPG’ye gönderilen silah yüklü tırların sayısı 1285 civarında.

Bu verilere göre ABD’nin YPG’ye 60 tır silah ve mühimmat gönderdiği iddiası gerçek rakamlardan çok uzak kalmaktadır.

Doğru Haber Linki: Sabah

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir