YALAN

“Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı” Yalanı

“Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı” Yalanı

Medyada son günlerde Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin ABD’ye satıldığını iddia eden birçok haber yapıldı. Bu haberlerde Atatürk Orman Çiftliği arazisinin içinde bulunan 37 bin metrekarelik bir alanın yeni büyükelçilik yapılması için ABD’ye satıldığı belirtildi. Satıldığı iddia edilen arazinin satışının hukuken doğru olmadığı ve Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin yasal olarak satılamayacağı ifade edildi. Medyada Atatürk’ün çiftliğinin içinde kalan bir alanın satıldığına yönelik haberler geniş yer buldu.

 

İddiaların gerçek olmadığı yapılan açıklama sonrası anlaşıldı. Buna göre bahsi geçen arazi 24 Mayıs 1983 yılında düzenlenen bir kanun ile Gazi Üniversitesi’ne verilmiş ve bu tarih itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi kesilmiştir. Dolayısıyla arazi hukuken ve ya konumu itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ayrıca arsanın Atatürk Orman Çiftliği ya da Cumhurbaşkanlığı Külliyesiyle de sınırı bulunmamaktadır. Bahsi geçen arsa Ankara’nın Çankaya ilçesi Karasunlar Mahallesi’nde mülkiyete konu taşınmazlar arasında bulunmaktadır. 

Doğru Haber Linki: İHA

Yalan Haber Linki: Sözcü, Birgün, T24, SolHaberPortalı

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir