YALAN

“Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı” Yalanı

“Atatürk Orman Çiftliği ABD’ye Satıldı” Yalanı

Medyada son günlerde Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin ABD’ye satıldığını iddia eden birçok haber yapıldı. Bu haberlerde Atatürk Orman Çiftliği arazisinin içinde bulunan 37 bin metrekarelik bir alanın yeni büyükelçilik yapılması için ABD’ye satıldığı belirtildi. Satıldığı iddia edilen arazinin satışının hukuken doğru olmadığı ve Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin yasal olarak satılamayacağı ifade edildi. Medyada Atatürk’ün çiftliğinin içinde kalan bir alanın satıldığına yönelik haberler geniş yer buldu.

 

İddiaların gerçek olmadığı yapılan açıklama sonrası anlaşıldı. Buna göre bahsi geçen arazi 24 Mayıs 1983 yılında düzenlenen bir kanun ile Gazi Üniversitesi’ne verilmiş ve bu tarih itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi kesilmiştir. Dolayısıyla arazi hukuken ve ya konumu itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ayrıca arsanın Atatürk Orman Çiftliği ya da Cumhurbaşkanlığı Külliyesiyle de sınırı bulunmamaktadır. Bahsi geçen arsa Ankara’nın Çankaya ilçesi Karasunlar Mahallesi’nde mülkiyete konu taşınmazlar arasında bulunmaktadır. 

Doğru Haber Linki: İHA

Yalan Haber Linki: Sözcü, Birgün, T24, SolHaberPortalı

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir