YALAN

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Kendi Unvanından “Cumhuriyeti” Sildi” Yalanı

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Kendi Unvanından “Cumhuriyeti” Sildi” Yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesaplarında “Türkiye Cumhurbaşkanı” unvanını kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı unvanda “Cumhuriyet” ifadesinin geçmemesinden dolayı çeşitli yorum ve ithamlarda bulunuldu. Haber medyada da geniş yer buldu. Birçok medya kuruluşu haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan “Cumhuriyet”i sildi olarak lanse etti. Sosyal medya üzerinden birçok kullanıcı Erdoğan tarafından kullanılan unvanın cumhuriyet rejiminin değişmesi olarak yorumladı. Bir muhalefet milletvekili (CHP’li Yıldız Tur Biçer) Cumhurbaşkanı’nın kullandığı bu unvanı faşizm olarak değerlendirdi. Birçok siyasetçide Cumhurbaşkanı’nın bu unvanı kullanmasının nedenini “cumhuriyetten” rahatsız olması olarak değerlendirdi.

CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer'in paylaştığı tweet

Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişin Başkanı Mücahit Küçükyılmaz Twitter hesabı üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesi, cumhuriyeti de ihtiva ettiği için yıllardır kullanılan ve dil bilgisi açısından daha doğru bir tamlamadır.” ifadesini kullandı. Aynı zamanda önceki Cumhurbaşkanları tarafında kullanılan “Türkiye Cumhurbaşkanı” unvanını da belgeleri ile birlikte paylaşıldı. “Türkiye Cumhurbaşkanı” unvanı önceki Cumhurbaşkanları tarafından da kullanıldı. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı mazbatasında da açıkça belirtildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’dır.

 

YSK'nın 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonrası Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği Cumhurbaşkanlığı Mazbatası

Doğru Haber Linki: Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Sabah

Yalan Haber Linki: Sözcü, OdaTV, Diken, Birgün

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir