YALAN

“TCDD Makinist Alımlarında Erkek Olma Şartı Arıyor” Yalanı

Milliyet'in 13 Kasım 2016 tarihli “İlla o eller yağlanacak, tozlanacak” başlıklı haberine ait görsel
Milliyet'in 13 Kasım 2016 tarihli “İlla o eller yağlanacak, tozlanacak” başlıklı haberine ait görsel

Sosyal medyada TCDD’nin KPSS üzerinden yaptığı makinist alımlarında “erkek olma” şartı aradığı iddia edildi. İlk kadın makinist Seher Aytaç’ın 1990 yılında göreve başladığı ve TCDD’nin 2017 yılında yaptığı makinist alımlarında “erkek olma” şartı aradığı iddiaları sosyal medyada geniş yer buldu. TCDD’nin bu uygulamasının kadın-erkek ayrımcılığı olduğu yönünde birçok yorum yapıldı.

TCDD yaptığı açıklamada iddianın gerçek olmadığını belirtti. Makinist alımlarında kadın erkek ayrımı olmadığını kadın makinistlerin de TCDD bünyesinde görev yaptığı bildirildi.

Ayrıca TCDD’de 2016 yılında basında yapılan bir haberi de Twitter hesabından paylaştı. 2016 yılına ait haberde Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi’nde çalışan kadın makinistler ile meslekleri hakkında düşüncelerine yer veriyor. Haberde kadın makinistlerin meslektaş hemcinslerinin sayısının artmasını umduğunu belirtiyor.

İlk kadın makinist olan Seher Aytaç kendi isteğiyle ve vitrin olarak makinistlik yapmıştır. Ayrıca Aytaç tercihini işaretlerken kendini erkek olarak belirtmiştir. Kısa bir süre makinist olarak görev yaptıktan sonra unvan değişikliği yaparak çalışma hayatına büroda devam etmiştir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu 2009 yılında makinistlerde “erkek olma” şartı TCDD tarafından kaldırıldı. TCDD bünyesinde kadın makinistlerinde görevlendirileceği duyuruldu.

31 Aralık 2016 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan 29935 sayılı  “Tren Makinist Yönetmeliği”nde de makinist alımlarında “erkek olma” şartı arandığına dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir