YALAN

“TCDD Makinist Alımlarında Erkek Olma Şartı Arıyor” Yalanı

Milliyet'in 13 Kasım 2016 tarihli “İlla o eller yağlanacak, tozlanacak” başlıklı haberine ait görsel
Milliyet'in 13 Kasım 2016 tarihli “İlla o eller yağlanacak, tozlanacak” başlıklı haberine ait görsel

Sosyal medyada TCDD’nin KPSS üzerinden yaptığı makinist alımlarında “erkek olma” şartı aradığı iddia edildi. İlk kadın makinist Seher Aytaç’ın 1990 yılında göreve başladığı ve TCDD’nin 2017 yılında yaptığı makinist alımlarında “erkek olma” şartı aradığı iddiaları sosyal medyada geniş yer buldu. TCDD’nin bu uygulamasının kadın-erkek ayrımcılığı olduğu yönünde birçok yorum yapıldı.

TCDD yaptığı açıklamada iddianın gerçek olmadığını belirtti. Makinist alımlarında kadın erkek ayrımı olmadığını kadın makinistlerin de TCDD bünyesinde görev yaptığı bildirildi.

Ayrıca TCDD’de 2016 yılında basında yapılan bir haberi de Twitter hesabından paylaştı. 2016 yılına ait haberde Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi’nde çalışan kadın makinistler ile meslekleri hakkında düşüncelerine yer veriyor. Haberde kadın makinistlerin meslektaş hemcinslerinin sayısının artmasını umduğunu belirtiyor.

İlk kadın makinist olan Seher Aytaç kendi isteğiyle ve vitrin olarak makinistlik yapmıştır. Ayrıca Aytaç tercihini işaretlerken kendini erkek olarak belirtmiştir. Kısa bir süre makinist olarak görev yaptıktan sonra unvan değişikliği yaparak çalışma hayatına büroda devam etmiştir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu 2009 yılında makinistlerde “erkek olma” şartı TCDD tarafından kaldırıldı. TCDD bünyesinde kadın makinistlerinde görevlendirileceği duyuruldu.

31 Aralık 2016 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan 29935 sayılı  “Tren Makinist Yönetmeliği”nde de makinist alımlarında “erkek olma” şartı arandığına dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir