YALAN

BBC’den Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İlgili Asılsız İddialar

BBC’den Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İlgili Asılsız İddialar

BBC 10 Şubat 2017 tarihinde  "Türkiye neden referanduma gidiyor?" başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile alakalı birçok asılsız iddia yer almaktadır.

İddia 1: ‘Bütçe onaylama’ yetkisinin Cumhurbaşkanı’na aittir.

Söz konusu iddia asılsızdır.

Mevcut sistemde bütçeyi hazırlayan hazırlayan da oylayan da aynı kişilerdir. Yürütme elemanları Meclis’e sundukları bütçe teklifini Meclis’te oylarlar ve parlamento çoğunluğuna sahiplerse bütçeyi sorunsuzca geçirebilirler. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ise bütçe Cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından hazırlanır ve Meclis’in onayına sunulur. Meclis’in bütçeyi kabul etmeme yetkisi ve kabul ettiği bütçenin harcamalarını da denetleme sorumluluğu vardır. Ayrıca, Meclis yeni bütçeyi kabul etmezse geçen senenin bütçesi değerleme oranı nispetinde artırılarak yürürlüğe konur ve böylece ciddi bir sistem içi tıkanıklığın önüne geçilir.

İddia 2: Cumhurbaşkanı, Meclis’i feshedebilir.

Bahsi geçen iddia asılsızdır.

Cumhurbaşkanı Meclis’i feshetme yetkisine sahip olmayacaktır. Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimleri yenileme kararı alabilecektir. Seçimleri yenileme kararı alan Cumhurbaşkanı bir dönem seçilme hakkından feragat edecektir.

İddia 3: Yüksek dereceli hâkimlerin birçoğunu Cumhurbaşkanı seçecek.

 Bahsedilen durum asılsızdır.

Teklif edilen sistemde Cumhurbaşkanı’nın seçtiği HS(Y)K üyesi sayısı (4) değişmeyecektir. Anayasa Mahkemesi’ne seçtiği üye sayısı ise 14’ten 12’ye düşürülecektir.

HSYK ÜYELERİNİ KİM ATAYACAK?

 

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİ KİM ATAYACAK?

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir