YALAN

BBC’den Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İlgili Asılsız İddialar

BBC’den Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İlgili Asılsız İddialar

BBC 10 Şubat 2017 tarihinde  "Türkiye neden referanduma gidiyor?" başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile alakalı birçok asılsız iddia yer almaktadır.

İddia 1: ‘Bütçe onaylama’ yetkisinin Cumhurbaşkanı’na aittir.

Söz konusu iddia asılsızdır.

Mevcut sistemde bütçeyi hazırlayan hazırlayan da oylayan da aynı kişilerdir. Yürütme elemanları Meclis’e sundukları bütçe teklifini Meclis’te oylarlar ve parlamento çoğunluğuna sahiplerse bütçeyi sorunsuzca geçirebilirler. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ise bütçe Cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından hazırlanır ve Meclis’in onayına sunulur. Meclis’in bütçeyi kabul etmeme yetkisi ve kabul ettiği bütçenin harcamalarını da denetleme sorumluluğu vardır. Ayrıca, Meclis yeni bütçeyi kabul etmezse geçen senenin bütçesi değerleme oranı nispetinde artırılarak yürürlüğe konur ve böylece ciddi bir sistem içi tıkanıklığın önüne geçilir.

İddia 2: Cumhurbaşkanı, Meclis’i feshedebilir.

Bahsi geçen iddia asılsızdır.

Cumhurbaşkanı Meclis’i feshetme yetkisine sahip olmayacaktır. Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimleri yenileme kararı alabilecektir. Seçimleri yenileme kararı alan Cumhurbaşkanı bir dönem seçilme hakkından feragat edecektir.

İddia 3: Yüksek dereceli hâkimlerin birçoğunu Cumhurbaşkanı seçecek.

 Bahsedilen durum asılsızdır.

Teklif edilen sistemde Cumhurbaşkanı’nın seçtiği HS(Y)K üyesi sayısı (4) değişmeyecektir. Anayasa Mahkemesi’ne seçtiği üye sayısı ise 14’ten 12’ye düşürülecektir.

HSYK ÜYELERİNİ KİM ATAYACAK?

 

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİNİ KİM ATAYACAK?

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir