YALAN

"Reza Zarrab, Osman Gökçek'e 350 Milyon Dolar Gönderdi" Yalanı

"Reza Zarrab, Osman Gökçek'e 350 Milyon Dolar Gönderdi" Yalanı

Sosyal medyada, Reza Zarrab’ın Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’e para gönderdiğine dair bir belge dolaşıyor. Söz konusu belgede Reza Zarrab’ın Osman Gökçek’e 5 ay boyunca ayda 70 milyon dolar olmak üzere toplamda 350 milyon dolar gönderdiği iddia edildi. Bahsi geçen belgenin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara tarafından yayınlandığı da bir başka iddiaydı.

Söz konusu iddialar asılsızdır.

Hesap dökümü görseli montajdır. Görselde bulunan National Bank of USA damgası sahtedir. Hali hazırda ABD’de bu isimde bir banka bulunmamaktadır. Söz konusu görsel accountmate.com sitesinden alınıp montajlanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir