YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "148 Yıllık İETT Özelleştiriliyor" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi'nin "148 Yıllık İETT Özelleştiriliyor" Çarpıtması

Sözcü Gazetesi 11 Ocak 2017 tarihli bir haberinde, İETT’nin kamu kurumu olmaktan çıkartılıp özelleştirileceğini iddia etti.

Haberi CHP'nin İBB Meclis Üyesi İsa Öztürk’ün açıklamasına dayandıran Sözcü, İETT’nin yüm yetkilerini ve araçlarını Otobüs A.Ş.’ye devredecek ve ulaşımdan tamamen çekileceği bir tasarı İBB Meclisi’ne sunulacak denildi.

Fakat konu hakkında İETT tarafından yapılan açıklamada özelleştirmenin söz konusu olmadığı, toplu ulaşımda konfor ve güvenliği sağlamak için modern bir sistemin kurulduğu ve bu sisteme bakan kurumun da doğrudan İETT’ye bağlı olduğu şu sözlerle ifade edildi:

"Yolcu konforu ve güvenliğini arttırmayı, insan kaynağı ve hat optimizasyonunu sağlamayı amaçlayan bu modern sistem, yansıtıldığı gibi sadece otobüslerin işletmesini düzenleyen değil, tüm toplu ulaşım unsurlarının dahil olacağı entegre bir ulaşım planıdır. Dünyadan örneklerin araştırıldığı çalışma, İstanbul'da uluslararası standartlarda bir model oluşturulması yönünde devam etmektedir. Metrobüs, tünel ve tramvayda işletmeciliği sürdürmesi öngörülen İETT'nin, planlama, koordinasyon, denetim ve danışmanlık fonksiyonlarına odaklanması, bu şekilde Türkiye ve dünyadaki diğer toplu ulaşım otoritelerine danışmanlık yapması amaçlanmaktadır. İETT'nin 'tarih olması' değil, tam aksine güçlendirilerek toplu ulaşımın merkezinde bir üst kurum olarak konumlandırılması söz konusudur.”

Sözcü’nün haberinin içeriğinde özelleştirmeyle ilgili bir ibare geçmemekle birlikte, İETT’nin özelleştirmeyle ilgili yalanlaması da dikkate alınarak Sözcü’nün bu haberinin bir çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir