YALAN

Cumhuriyet'in "Ahmet Şık'a 3 Gün Su Verilmedi" Yalanı

Cumhuriyet'in "Ahmet Şık'a 3 Gün Su Verilmedi" Yalanı

Bugün Cumhuriyet başta olmak üzere pek çok haber sitesinde tutuklanan Ahmet Şık’a Metris cezaevinde kaldığı üç gün boyunca su verilmediği, Şık’ın tecrit edildiği, kendisine gazete ve kitap verilmediği iddia edildi.

Ancak Adalet Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada bu iddiaların asılsız olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Tutuklu Ahmet Şık’ın Metris 2 No’lu T ve R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na 30.12.2016 tarihinde saat 21.11’de giriş yaptığı, 02.01.2017 tarihinde 09.50’de Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildiği, tutuklu Ahmet Şık’ın bu süre içerisinde kantin alışverişinde bulunmadığı, görevli personel tarafından 01.01.2017 tarihinde Ahmet Şık’a 1,5 litre arıtılmış su verdikleri, ayrıca kurumda bulunan şebeke suyunun içilebilir olduğuna dair su analiz raporlarının bulunduğu bildirilmiştir.”

Ayrıca Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Şık’ın cezaevi yönetiminden televizyon ve radyo talebinde bulunmadığı bildirildi. Ahmet Şık'ın kurum idaresinden kütüphanede bulunan kitap listesini istediği, kütüphane görevlisinden sözlü olarak talep ettiği 3 adet kitabın kendisine teslim edildiği öğrenildi. Gazete talebi ilgili olarak da Ahmet Şık'ın Cumhuriyet Gazetesi değil kurum idaresinden Birgün Gazetesi talep ettiği, talebi doğrultusunda Birgün Gazetesi kendisine teslim edildiği belirtildi. 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir