YALAN

Le Figaro'nun "Fransız şirketi Engie Türkiye'deki Nükleer Santral Projesinden Çekiliyor" Yalanı

Le Figaro'nun "Fransız şirketi Engie Türkiye'deki Nükleer Santral Projesinden Çekiliyor" Yalanı

Fransız Gazetesi Le Figaro, 23 Aralık 2016 tarihindeki sayısında, Sinop Nükleer Santrali’nin işletmesini yapan Fransız Engie firmasının şirket stratejisiyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle Türkiye’deki nükleer santral projesinden çekilmeye hazırlandığını iddia etti.

Ancak Reuters haber ajansının da geçtiği habere Engie Türkiye yetkililerinden yalanlama geldi. Yapılan açıklamada, şirketin bütün ortaklarıyla beraber Sinop'ta yaptığı fizibilite çalışmalarının devam ettiği belirtilerek, "Sinop Nükleer Santral Projesi'nin fizibilite çalışmaları, teknik, ticari, yasal ve lisanssal açılardan gerçekleştirilebilirlik değerlendirmeleri Mitsubishi Heavy Industries ile birlikte Engie-Itochu ve Elektrik Üretim AŞ tarafından devam etmektedir. Keza, projeye yönelik her türlü karar, fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından alınacaktır." ifadesi kullanıldı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir