YALAN

Diken'in "Faruk Çelik HDP'lilerin Tutuklanmasına Karşı Çıktı" Çarpıtması

Diken'in "Faruk Çelik HDP'lilerin Tutuklanmasına Karşı Çıktı" Çarpıtması

Diken başta olmak üzere bazı yayın kuruluşlarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Bursa’da yaptığı bir konuşmada  “HDP milletvekilleri değil, hiçbir milletvekilinin tutuklanmasına, hiçbir Ak Partili rıza göstermez. Hiçbir milletvekili tutuklanmamalı, milletin vekili çünkü” dediği iddia edildi.

Sözlerinin çarpıtıldığına dikkat çeken Faruk Çelik, söz konusu konuşmanın videosunu yayınladı. Faruk Çelik’in ifadeleri tam olarak şöyle:

"Biz hiçbir milletvekilinin tutuklanmasından yana değiliz. Kanun var. İfade verin diyorsunuz; vermem diyorlar. Biz de diyoruz ki 'burası dingonun ahırı değil.' Sen milletin vekili olacaksın. Milletin vekiliyseniz tutuklanması olabilir mi! Kanun karşısında herkes eşit. 'Git ifade ver' deniyor. 'Gitmem diyor. Suç işleme imtiyazın var mı senin. Ben suç işlerim ama hesap da vermem diyor. Şu duruşu görüyor musunuz. Yargıyı tanımaz. Sırtımı da teröre dayarım. Sonra ne yaparsın talimatı da oy aldığım insandan değil, dağdan alırım. 'Biz de diyoruz ki, burası dingonmun ahırı değil. Burası hukuk devleti."

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir