YALAN

"PKK Başka, TAK Başka" Yalanı

"PKK Başka, TAK Başka" Yalanı

Türkiye, 10 Aralık 2016 tarihinde Beşiktaş’ta gerçekleştirilen canlı bomba saldırısıyla sarsıldı. 44 kişi hayatını kaybetti, 155 kişi yaralandı. Saldırı sonrası yapılan açıklamalarda kesin olmamakla birlikte bombalı araçla çevik kuvvet polislerinin hedef alındığı saldırının PKK’yı işaret ettiği belirtildi. Onlarca insanımızın can verdiği, yaralandığı bu hain terör saldırısı sonrası sosyal medyada yazılanlar çizilenler de birer utanç vesikası olarak kaldı. Alman Deutsche Welle Muhabiri Chase Winter, Twitter hesabından paylaştığı mesajında terör saldırısını çok başarılı bir “PKK/TAK terör saldırısı” olarak niteledi.  Saldırıdan bir gün sonra TAK, saldırıyı üstlendi. Uluslararası basın, saldırıyı verirken sıklıkla TAK’ı PKK içinden türeyen ama ondan ayrışan bir grup olarak tanımladı.

Peki gerçekten böyle mi? PKK başka, TAK başka bir örgüt mü?

Hayır. Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 1999'da yakalanmasından sonra sözde tek taraflı ateşkes ilan eden PKK, 2004'ten itibaren sivil halkı da hedef alan kanlı eylemlerini "TAK" ve "FAK" gibi iç içe olduğu taşeron örgütlere üstlendirdi. PKK/TAK'ın üstlendiği eylemlerin sorumluları arasında "PKK'nın silahlı kanadı" kabul edilen, "Halk Savunma Güçleri" (HPG) olarak anılan yapılanma mensuplarının da bulunması, aradaki organik bağı açıkça ortaya koyuyor.

PKK’nın kurucuları ve örgütün uzun yıllar üst yönetiminde yer alan Nizamettin Taş ve Hıdır Sarıkaya’nın TAK’a ilişkin daha önce yaptıkları açıklamalarda örgüte dair çok önemli bilgiler veriyor. 2005 yılı, söz konusu isimlerin PKK'dan henüz yeni ayrıldığı dönemdi. Ve PKK'nın iki üst düzey isminin açıklamaları TAK'ın bizzat PKK tarafından üstlenilmesinin zor durumda bırakacağı terör saldırıları için kurulduğunu gösteriyordu. 

PKK’nın kurucularından Hıdır Sarıkaya, bizzat kendisine TAK’ın yöneticiliğinin teklif edildiğini söylemişti. Nizamettin Taş ise, TAK’ın Abdullah Öcalan’ın idamını engelleyecek bir örgüt olarak kurulduğunu, metropollerde büyük eylemler yapacağını ve Öcalan’ın idam sürecin de ise bu terör saldırının yaygınlaştırılacağını ifade etmişti. Nizamettin Taş TAK’ın kuruluşundaki en önemli nedenin ise, PKK’nın diplomatın ve kitlesel ilişkilerine zarar vermemek amacıyla üstlenilmesi zor olan terör saldırılarını TAK’ın üstlenmesi olduğunu söylemişti. Sivil can kayıplarının fazla olduğu terör saldırını TAK’ın üstlenmesi de, Nizamettin Taş’ın sözlerini doğrular nitelikte.

Uzun yıllar PKK’nın silahlı kanadında yer alan Zanyar kod isimli eski örgüt üyesi de, TAK’ın kadrosunun tamamına yakınının PKK’nın kamplarında bomba eğitimi alarak şehirlere gönderildiğini ifade ederek, “2003’teki askeri konsey toplantısında da karara bağlandı. Metropollerde doğmuş ve yaşamış gençleri örgütleyip Türkiye’ye gönderdiler. ‘Örgütle, legal, illegal kolları ile bağlantınızı keseceksiniz. Örgütle hiçbir bağlantınız kalmayacak’ talimatını verdiler. Öcalan’ı ve örgütü medyadan takip edip ona göre hareket etmeleri tavsiye edildi. Bu arada sınırsız inisiyatif kullanma yetkisi verildi” demişti.

PKK’nın eski üst düzey isimlerinde TAK’a ilişkin açıklamaları benzer. Hepsi TAK’ın PKK tarafından kurulduğunu, şehirlerde PKK’nın üstlenmekte zorlanacağı terör saldırını üstleneceğini ifade ediyor.

HDP’liler Canlı Bomba Cenazelerinde

Şubat ayında Ankara’da 29 kişinin can verdiği TAK’ın üstlendiği Ankara saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Abddülbaki Sömer’in cenazesine HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer katılmıştı. Abdülbaki Sömer’in olaydan bir gün önce kiraladığı araçla Diyarbakır’a gelerek, terörist Mehmet Şirin Kocakaya ile görüştüğü belirlendi. Temmuz ayında öldürülen Kocakaya’nın cenazesine HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da katıldı. Haziran ayında İstanbul Vezneciler’de 6 polis ve 6 sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın cenazesine ise HDP'li Kayapınar ve Bağlar Belediye eş başkanları ile HDP il eşbaşkanı da katıldı.Bununla birlikte sayısız terörist cenazesi...sayısız taziye... sayısız anma töreni.

Öte yandan, TAK’ın PKK’nın bizzat kendisi olduğunu gösteren daha dikkat çekici somut delil var. Örneğin, TAK’ın internet sitesinde yayınlanan terörist fotoğrafların PKK’ya ilk katılımda çekilen fotoğraflar olduğu çok açık.

Nurettin Demirtaş’tan canlı bombaya ‘Nilüfer Çiçeği’ benzetmesi

Selahattin Demirtaş’ın abisi  Nurettin Demitaş 13 Mart 2016 günü Ankara Kızılay’da 37 insanın hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba Seher Çağla Demir’den övgüyle bahseden, onu adeta bir "nilüfer çiçeği" ne benzeten bir yazı kaleme almış, yazı PKK’nın Avrupa gazetesi Yeni Özgür Politika’da yayınlanmıştı. Demirtaş, Beşiktaş saldırısından sonra da “Ben de TAK’a katılabilirim” başlıklı bir yazı kaleme almış ve TAK saldırısını savunmuştu.

Bütün bu deliller açıkça TAK’ın bizzat PKK’nın kendisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Kaynaklar:

http://odatv.com/pkk-baska-tak-baska-diyenler-yalan-soyluyor-1212161200.html 

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1336404-pkknin-12-yillik-tak-yalani/2

http://www.haberler.com/demirtas-tan-erdogan-in-abisi-dagda-7556989-haberi/

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160616_selahattin_demirtas_rop

http://www.ensonhaber.com/ankara-bombacisinin-taziyesine-katilan-hdpli-vekil-2016-02-22.html

http://www.nytimes.com/2016/12/11/world/europe/kurdish-tak-istanbul-double-bombing.html?smid=tw-nytimesworld&smtyp=cur&_r=1

http://dirilispostasi.com/n-24246-tak-fak-yok-hepsi-pkk.html

 

 

 

 

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir