YALAN

Haftanın Yalanları, Yanlışları, Çarpıtmaları..

Haftanın Yalanları, Yanlışları, Çarpıtmaları..

     1.  Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Terörle Mücadele Şehitleri İle 15 Temmuz Şehitleri Arasında Ayrımcılık Yapılıyor" Yalanı

Kemal Kılıçdaroğlu 22 Kasım 2016 tarihinde yaptığı grup toplantısında, 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarının isterlerse askerlik yapmamasına yönelik düzenlemeyi eleştirerek, "15 Temmuz şehitlerinin kardeşleri ve çocukları arzu ederlerse askerlik yapmayacaklar. Ama PKK’ya karşı mücadele eden şehitlerin çocukları ve kardeşleri askerlik yapacak. Bu düzenlemeyi yapanlar haindirler. Şehitler arasında ayrımcılık yapan partiden ülkeye kadınlara çocuklara esnafa sanayiciye hayır gelmez" ifadelerini kullandı.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun bu ifadelerinin gerçeği yansıtmıyordu. 1111 sayılı Askerlik Kanunu ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit yakınlarının askerlik muafiyeti düzenlenmiştir. Buna göre, yürürlükte olan 1111 sayılı temel askerlik kanunun 10'uncu maddesinin 9 numaralı bendinde, “Askerlik hizmetini yerine getirmekte iken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir” hükmü vardır. 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12'nci maddesiyle yapılan düzenlemeyle de bahse konu muafiyet, 15 Temmuz şehitlerinin yakınları için de sağlanmıştır. 

Konuyla ilgili  Milli Savunma Bakanlığı, Kılıçdaroğlu’nu yalanlayarak açıklama yayınlamıştır.

         2.“677 No’lu KHK ile 550 dernek kapatıldı” Yanlışı

22 Kasım 2016 tarihinde Olağanüstü Hal kapsamında 677 No’lu yeni bir kanun hükmünde kararname yayınlandı. Buna göre, pek çok haber sitesi ve gazetede 550 derneğin kapatıldığı iddia edildi. Ancak kapatılan dernek sayısı 375, yeniden açılan dernek sayısı 175 olmak üzere toplam açılan ve kapatılan dernek sayısı 550’dir.

         3. “AB ile Türkiye arasındaki müzakereler geçici olarak donduruldu” Yanlışı

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etti. Oturumda teklif 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı. Yani Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu ve üye ülkelere müzakerelerin geçici olarak dondurulması yönünde tavsiyede bulundu.

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir