YALAN

"Diyarbakır Saldırısını IŞİD Yaptı" İddiası

"Diyarbakır Saldırısını IŞİD Yaptı" İddiası

4 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada patlama meydana geldi. Diyarbakır Valiliği, saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca üstlenildiğini ve saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğini açıkladı.http://www.diyarbakir.gov.tr/04112016-basin-duyurusu-baglar-ilcesinde-meydana-gelen-patlama-3

11 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, Reuters Haber Ajansı, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini ve saldırıyı üstlendiğine dair açıklamayı kendisine bağlı Amak sitesi üzerinden yaptığını iddia etti. http://www.bbc.com/turkce/37868935

Bunun üzerine yoğun bir tartışma başladı. Kürt meselesi konusundaki çalışmalarıyla da bilinen sinemacı-yazar Ümit Kıvanç, “DAEŞ yaptı ama biz PKK diyelim!?” başlıklı yazısında Türkiye’de geçerli algı yönetimi mekanizmasının artık bütünüyle yalana dayandığını belirterek, saldırının gerçekleştiği binalarda gözaltındaki HDP’lilerin olduğu bilgisinin “devlet içinden birilerince” DAEŞ’e bildirilmiş olabileceğini iddia etti. Bunun üzerine bu algı üzerinden yoğun bir dezenformasyon başladı. HDP’li Sırrı Süreyya Önder serbest kaldıktan sonra DBP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde açıklamalarda bulunarak, saldırının HDP’liler gözaltında iken IŞİD tarafından yapıldığını iddia etti. http://haber.sol.org.tr/toplum/sirri-sureyya-onder-isid-biz-iceride-gozaltindayken-saldirdi-174752

Cumhuriyet Gazetesi de “IŞİD'e karakolda HDP'lilerin olduğu bilgisini kim verdi?” başlıklı haberinde, “Valilik saldırının failini PKK olarak açıklayarak kamuoyuna yanlış bilgi verse de IŞİD saldırıyı üstlendi. Eski CHP Tunceli Mileltvekili Hüseyin Aygün, patlama ile ilgili tartışma yaratacak bir soru sordu. Serbest bırakılan HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir ise Twitter'dan çok çarpıcı bir açıklama yaparak Diyarbakır'da saldırısının hedefinde HDP'li milletvekillerinin olduğunu söyledi.” İfadelerini kullandı. 

 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/626478/ISiD_e_karakolda_HDP_lilerin_oldugu_bilgisini_kim_verdi_.html

Bunun üzerine devleti IŞİD’le ilişkilendirenlerin mesaj ve yorumları sosyal medyada iyice görünür oldu.

Sedef Kabaş, IŞİD’in üstlendiği eylemi, hükümetin gizlediğini iddia etti:

 

Hüseyin Aygün, saldırıyı IŞİD'in gerçekleştirdiğini iddia ederek, IŞİD'e istihbaratın sağlandığını ima etti:

HDP’li Ziya Pir, IŞİD’in saldırıyı HDP’lilere yaptığını iddia etti:

 

HDP Genel Merkezinden de yapılan açıklamada, “Diyarbakır Valiliği failler ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı, açıkça yalan beyanda bulunmaktadır. Bir takım 'medya' organları da, IŞİD'in bu saldırısı üzerinden partimizi ve alınan eş genel başkanlarımızı ile milletvekillerimizi hedef göstermeye devam etmektedir" İfadeleri kullanıldı.

http://www.hdp.org.tr/basin-aciklamalari/basin/diyarbakirdaki-isid-saldirisi-hdp-es-genel-baskanlari-ve-milletvekillerine-mi-yonelik/9193

Bunun üzerine Diyarbakır Valiliği, konuyla ilgili yeniden bir açıklama yaparak, saldırıyı telsiz konuşmalarına dayandırarak PKK'nın yaptığını açıkladı:

http://www.diyarbakir.gov.tr/05112016-basin-duyurusubaglar-ilcemizdeki-patlama-ile-ilgili

PKK’ya yakın sosyal medya hesapları da, saldırıyı gerçekleştiren teröristin profil bilgilerini paylaşarak, “Diyarbakır saldırısında şehit olan yoldaş Kemal Hunres” ifadelerini kullandılar:

 

Saldırının terör örgütü PKK tarafından yapıldığını kanıtlayan telsiz görüşmeleri de ortaya çıktı. Teröristler, 4 ve 5 Kasım'da kendi aralarında yaptığı görüşmelerde, saldırının detaylarını paylaştı. http://www.haberturk.com/gundem/haber/1320190-teroristlerin-diyarbakir-saldirisi-sonrasi-telsiz-gorusmeleri-cikti

https://twitter.com/analizteror/status/795241039988686848

Bunun üzerine 6 Kasım 2016 tarihinde, PKK’ya yakınlığıyla bilinen ANF haber sitesinde saldırının PKK uzantısı TAK tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin ayrıntılı bir haber yayınlandı.

https://twitter.com/kadirkonuksever/status/795216115672772608

https://twitter.com/szorbozanTR/status/795236849178513409

https://twitter.com/gununyalanlari/status/795229433691041793

Sonuç olarak bütün somut veriler saldırıyı PKK'nın uzantısı TAK'ın gerçekleştirdiğini göstermektedir. 

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir