YALAN

Hürriyet Ve İlerihaber’in “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’deki Tüm Okullara Hatim İndirilmesi İçin Talimat Verdi” Çarpıtması

Hürriyet Ve İlerihaber’in “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’deki Tüm Okullara Hatim İndirilmesi İçin Talimat Verdi” Çarpıtması

İlerihaber, Hürriyet, Diken gibi yayın organlarında 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan bir haberde, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 15 Temmuz şehitleri için Ümraniye İlçesi’ndeki tüm okullara şehitler için hatim indirilmesi için talimat verdiği iddia edildi.

İlerihaber’de “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’de tüm okullara 15 Temmuz için hatim indirin talimatı verdi!” başlığıyla sunulan haberde, haberin ilk paragrafında “tüm okullara talimat verildi” bilgisi geçerken, haberin devamında hatimin, imam hatip lisesi öğrencilerinin velilerinden istendiği belirtildi.

Haberde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen’in ifadelerine de yer verildi. Gökçimen şu açıklamalarda bulundu:

“15 Temmuz Şehitleri Anma programının içeriğinde imam hatipteki çocuklarımızın, annelerinin, babalarının okuduğu hatimler var. 110 dakikalık bir program bu. Çocuklardan hatim istenmez. Velilere yönelik bu.” 

Hatimin imam hatip okullarının velilerine yönelik olduğu ifade edilmesine ve haberde belirtilmesine karşın, haberin “bütün okullara hatim indirme talimatı verildi” şeklinde sunulması açık bir çarpıtmadır.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir