YALAN

Hürriyet Ve İlerihaber’in “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’deki Tüm Okullara Hatim İndirilmesi İçin Talimat Verdi” Çarpıtması

Hürriyet Ve İlerihaber’in “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’deki Tüm Okullara Hatim İndirilmesi İçin Talimat Verdi” Çarpıtması

İlerihaber, Hürriyet, Diken gibi yayın organlarında 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan bir haberde, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 15 Temmuz şehitleri için Ümraniye İlçesi’ndeki tüm okullara şehitler için hatim indirilmesi için talimat verdiği iddia edildi.

İlerihaber’de “Milli Eğitim Müdürlüğü Ümraniye’de tüm okullara 15 Temmuz için hatim indirin talimatı verdi!” başlığıyla sunulan haberde, haberin ilk paragrafında “tüm okullara talimat verildi” bilgisi geçerken, haberin devamında hatimin, imam hatip lisesi öğrencilerinin velilerinden istendiği belirtildi.

Haberde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen’in ifadelerine de yer verildi. Gökçimen şu açıklamalarda bulundu:

“15 Temmuz Şehitleri Anma programının içeriğinde imam hatipteki çocuklarımızın, annelerinin, babalarının okuduğu hatimler var. 110 dakikalık bir program bu. Çocuklardan hatim istenmez. Velilere yönelik bu.” 

Hatimin imam hatip okullarının velilerine yönelik olduğu ifade edilmesine ve haberde belirtilmesine karşın, haberin “bütün okullara hatim indirme talimatı verildi” şeklinde sunulması açık bir çarpıtmadır.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir