YALAN

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera 4 Ekim 2016’da bir haber yayınladı. Haberde Af Örgütü'nün bir raporuna atıfla, Ürdün’ün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu iddia edildi:

“2,7 milyondan fazla kişi almış olan Ürdün [raporda] en fazla mülteci ağırlayan ülke olarak adlandırıldı. Onu 2,5 milyonla Türkiye, 1,6 milyonla Pakistan ve 1,5 milyondan fazla mülteciyle Lübnan takip etti.”

Fakat Al Jazeera’nin aktardığı rakamlar Af Örgütü’nün 2015 yılı verilerinden. Türkiye’nin aldığı mülteci sayısı 2015’ten bu yana artış gösterdiği için söz konusu rakamlar Türkiye’deki mevcut durumu yansıtmamakta.

Af Örgütü’nün söz konusu raporunun ilgili kısmında şöyle deniyor:

“2015’in sonuna doğru Ürdün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yaptı (ülkede onlarca yıldır yaşayan 2,1 milyon Filistinli mülteci ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği himayesinde bulunan 664.100 mülteci). En fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak Türkiye 2,5 milyonla dünyanın ikinci en büyük mülteci nüfusunu ağırladı. Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 2016’da artmaya devam etti ve resmî kaynaklara göre Haziran’da 3 milyona ulaştı (2,7 milyon civarı Suriyeli).”

Türkiye’deki mülteci sayısının 2016’da 3 milyonu aştığı olgusuna BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanmış bir bilgi notunda  da değinildi.

Bilgi notuna göre “Türkiye’ye yönelik aşırı mülteci akını 3,1 milyon kişiye ulaşarak Türkiye’yi dünyanın en geniş mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumuna getirdi.”

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir