YALAN

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera 4 Ekim 2016’da bir haber yayınladı. Haberde Af Örgütü'nün bir raporuna atıfla, Ürdün’ün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu iddia edildi:

“2,7 milyondan fazla kişi almış olan Ürdün [raporda] en fazla mülteci ağırlayan ülke olarak adlandırıldı. Onu 2,5 milyonla Türkiye, 1,6 milyonla Pakistan ve 1,5 milyondan fazla mülteciyle Lübnan takip etti.”

Fakat Al Jazeera’nin aktardığı rakamlar Af Örgütü’nün 2015 yılı verilerinden. Türkiye’nin aldığı mülteci sayısı 2015’ten bu yana artış gösterdiği için söz konusu rakamlar Türkiye’deki mevcut durumu yansıtmamakta.

Af Örgütü’nün söz konusu raporunun ilgili kısmında şöyle deniyor:

“2015’in sonuna doğru Ürdün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yaptı (ülkede onlarca yıldır yaşayan 2,1 milyon Filistinli mülteci ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği himayesinde bulunan 664.100 mülteci). En fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak Türkiye 2,5 milyonla dünyanın ikinci en büyük mülteci nüfusunu ağırladı. Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 2016’da artmaya devam etti ve resmî kaynaklara göre Haziran’da 3 milyona ulaştı (2,7 milyon civarı Suriyeli).”

Türkiye’deki mülteci sayısının 2016’da 3 milyonu aştığı olgusuna BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanmış bir bilgi notunda  da değinildi.

Bilgi notuna göre “Türkiye’ye yönelik aşırı mülteci akını 3,1 milyon kişiye ulaşarak Türkiye’yi dünyanın en geniş mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumuna getirdi.”

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir