YALAN

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera'nin "Ürdün Dünyada en Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülke" İddiası

Al Jazeera 4 Ekim 2016’da bir haber yayınladı. Haberde Af Örgütü'nün bir raporuna atıfla, Ürdün’ün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu iddia edildi:

“2,7 milyondan fazla kişi almış olan Ürdün [raporda] en fazla mülteci ağırlayan ülke olarak adlandırıldı. Onu 2,5 milyonla Türkiye, 1,6 milyonla Pakistan ve 1,5 milyondan fazla mülteciyle Lübnan takip etti.”

Fakat Al Jazeera’nin aktardığı rakamlar Af Örgütü’nün 2015 yılı verilerinden. Türkiye’nin aldığı mülteci sayısı 2015’ten bu yana artış gösterdiği için söz konusu rakamlar Türkiye’deki mevcut durumu yansıtmamakta.

Af Örgütü’nün söz konusu raporunun ilgili kısmında şöyle deniyor:

“2015’in sonuna doğru Ürdün dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yaptı (ülkede onlarca yıldır yaşayan 2,1 milyon Filistinli mülteci ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği himayesinde bulunan 664.100 mülteci). En fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak Türkiye 2,5 milyonla dünyanın ikinci en büyük mülteci nüfusunu ağırladı. Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 2016’da artmaya devam etti ve resmî kaynaklara göre Haziran’da 3 milyona ulaştı (2,7 milyon civarı Suriyeli).”

Türkiye’deki mülteci sayısının 2016’da 3 milyonu aştığı olgusuna BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanmış bir bilgi notunda  da değinildi.

Bilgi notuna göre “Türkiye’ye yönelik aşırı mülteci akını 3,1 milyon kişiye ulaşarak Türkiye’yi dünyanın en geniş mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumuna getirdi.”

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir