YALAN

Cumhuriyet'in "Gaziantep Valisi IŞİD'li Canlı Bombaya 'İyi Biri' Dedi" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Gaziantep Valisi IŞİD'li Canlı Bombaya 'İyi Biri' Dedi" Çarpıtması

16 Ekim 2016 tarihinde Gaziantep’de gerçekleştirilen terör operasyonu sırasında IŞİD mensubu bir canlı bomba kendisini patlatmıştı. Cumhuriyet  Gazetesi’nin “Gaziantep Valisi’nden skandal açıklama: IŞİD’li canlı bomba iyi biriymiş!” başlığıyla verdiği haberde Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın operasyon sonrası açıklamalarına yer verildi. Haberde Vali Yerlikaya’nın canlı bombanın kendisini “komşulara sıkıntı olmaması için inşaatta etkisiz hale getirdiği” iddia edildi.

Ancak Vali Yerlikaya’nın yaptığı açıklamanın bir kısmından ‘polisimiz’ kelimesi kesilerek sanki Vali Yerlikaya Antep’te IŞİD hücrelerine yapılan operasyon sonucunda kendisini patlatan IŞİD teröristi için “Kendisi bombayla ilgili ev sahiplerine bir sıkıntı olmaması için karşıdaki inşaatta kendini etkisiz hale getiriyor” demiş şeklinde çarpıtıldı. Çarpıtmanın ardından basın toplantısı düzenleyen Yerlikaya da, basın toplantısındaki konuşmasının bir cümlesinde geçen 'polisimiz' kelimesinin bazı medya kuruluşları tarafından kesilip farklı anlamlar yüklenerek aktarıldığını söyledi.

Vali Ali Yerlikaya’ın çarpıtılan açıklaması tam olarak şöyle:

"Arkadaşlarımız Mehmet Kadir Cebael'in yer tespitini yaptı ve direk oraya gittik. O da yakalanacağını anladığı için; Polisimiz, etraftaki ev sakinlerine komşularına da bir sıkıntı olmaması için karşıdaki inşaattan kendisini etkisiz hale getiriyor. Ama bu esnada o da yapmış olduğu bomba düzeneğini, ki olay yeri inceleme bunu net olarak ortaya çıkartacak, o da evdeki bulundurmuş olduğu bombayı patlatıyor. Hamdolsun bu hücre evindeki bu operasyonda sadece Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getiriliyor. Evde iki çocuğu eşi sağ olarak ele geçiriliyor. Ve başka bir bizim özel Özel harekatımız da ve bomba ekibimizde yaralanan hamdolsun olmadı."

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir