YALAN

Mimarlar Odası'nın "Anıtkabir'e Halı Saha Yaptılar" İddiası

Mimarlar Odası'nın "Anıtkabir'e Halı Saha Yaptılar" İddiası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz günlerde Anıtkabir yerleşkesi içine halı saha yapıldığını iddia etti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Anıtkabir ne bir oyun alanı ne de futbol sahasıdır. Damarımıza basmadan bu halı sahayı bir an evvel ya kaldırın, ya kaldırın” ifadesini kullandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya da, “İlgililerle görüştüğümüzde askerler futbol oynasın diye 1-2 aydır başladı dedi. Bu ucubeyi de kaldıracaklar, başka yolu yok... Suç duyurusunda bulunacağız. Artık çok oluyorlar” ifadesini kullandı.

Kısa sürede sosyal medyada #AnıtkabirdeHalıSahaİstemiyoruz etiketiyle de gündem oluşturan olayla ilgili CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de Anıtkabir’in bahçesine yapıldığı belirtilen halı saha konusunda gerekenin yapılması için Genelkurmay Başkanlığı’na 72 saat süre verdiklerini söyledi. Pekşen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a istifa çağrısında bulunarak “Dün çocuk parkı, bugün halı saha, yarın ne olacağı meçhul bu işlemler Türk halkının da manevi bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır” eleştirisinde bulundu. Pekşen, halı sahanın kaldırılmasını isteryerek “Bu yapılmazsa Türk halkı gereğini yapacaktır; milyonlarca CHP’li o halı sahayı kaldıracağız” dedi.

Ancak 10 Ekim 2016 tarihinde Ebru Baki'nin sunduğu Parametre programına katılan CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat iddialar ilişkin olarak askeri kaynaklardan edindiği bilgileri paylaştı. Fırat, "O futbol sahasının 1984 yılından beri orada olduğunu söylediler. Yeni yapılmış değil. 2013'te halı sahaya çevrilmiş " açıklamasını yaptı. Öte yandan, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ve CHP milletvekillerinden oluşan bir heyet, Anıtkabir'e yapılan halı sahanın kaldırılması için Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü. TBMM'deki makamında CHP'lileri ağırlayan Bakan Işık, “Anıtkabir’in özel hassasiyeti gözetilmeden inşa edilen aydınlatma direkleri, tel örgüler ve abartılı imalatların kendisini de rahatsız ettiğini” açıkladı. Bakan Işık CHP milletvekillerine “Bu konuyu Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğim. Anıtkabir yerleşkesi ile uyumlu olmayan bölümlerin kaldırılması için müzakere edip, bu durumu çözeceğiz. Amaç aşılmış, abartılı, özensiz ve Anıtkabir'e yakışmayan bu aykırılıklar ortadan kalkmalı'' dedi.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir