YALAN

"Hurşit Külter Nerede?" Yalanı

"Hurşit Külter Nerede?" Yalanı

Hurşit Külter Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak il yöneticisiydi. 27 Mayıs 2016 günü bir sosyal medya hesabından gözaltına alındığı duyuruldu. Demokratik Bölgeler Partisi de Külter’den haber alınamadığını bildirdi. Kısa sürede sosyal medyada gündem konusu olan Hurşit Külter için “Hurşit Külter Nerede?” etiketiyle kampanya başlatıldı. HDP vekillerinin başını çektiği kampanyada, Hurşit Külter’in gözaltında kaybedildiği iddia ediliyor yetkili makamlar konuyla ilgili açıklama yapmaya davet ediliyordu.Şırnak Valiliği, Emniyeti, Jandarma peş peşe Hurşit Külter’in gözaltına alındığına dair ortaya atılan iddiaların tamamen asılsız olduğunu, böyle bir gözaltının gerçekleşmediğini açıkladı.

Ancak Hurşit Külter’in gözaltında kaybedildiği iddiası üzerinden bir manipülasyon işlenerek, Külter’in bulunması için sayısız kampanya düzenlendi, eylem yapıldı. HDP Şırnak Milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan irmez, dönemin içişleri bakanı Efkan Ala ve Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dönemin içişleri bakanı Efkan Ala ile görüştü. Ala, böyle bir gözaltı kaydının olmadığını dile getirdi. Savunma bakanı Fikri Işık, konunun araştırılması için İçişleri Bakanlığı’nın bir müfettişi görevlendirdiğini söyledi. HDP ısrarla bu açıklamaları “tatmin edici” bulmadı.

Külter ailesi, İnsan Hakları Derneği avukatları aracılığıyla Birleşmiş Milletler Ve AİHM’e başvurda bulundu. Mazlumder tanık ifadelerinin olduğunu Hurşit Külter’in 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda sorgulandığını iddia ederek içişleri bakanlığından açıklama ve sorumluların cezalandırılmasını talep etti. HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Hurşit Külter şahsında kürt gençlerine mesaj verilmek istendiğini belirterek "Kürtler bunun karşısında direnişi yükseltmezse Külter gibi bir bir kaybettirilecekler" dedi.

Devlet kurumlarının tüm açıklamalarına rağmen "Hurşit Külter Nerede?" etketiyle twitter da hemen hemen hergün canlı tutulan kampanya Cumartesi annelerinin eylemlerine de taşındı. Türkiye’nin pek çok şehrinde duvarlara Hurşit Külter grafittileri çizildi. Afişler basıldı. İmza kampanyaları düzenlendi. Kampanya, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby’nin açıklamasına kadar uzandı. Kirby, Hurşit Külter için araştırma yapacaklarını dile getirdi.

Hurşit Külter’in gözaltında devlet tarafından kaybedildiği iddiası üzerinden yürütülen manipülasyonu boşluğa düşüren cevap, kaybolmasından yaklaşık 4 ay sonra Hurşit Külter’in kendisinden geldi. Külter Kerkük’teydi. İddiasına göre güvenlik güçlerinin teröristlere yönelik operasyonunda gözaltına alınmış, kendisine işkence edilmiş, ve kapalı tutulduğu yerden kaçıp 40-45 boşaltılan evlerde yaşamıştı. Külter, bu sürede neler yaşadığını şöyle anlattı: "Bu sürede 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım." 

Külter bu süre zarfında gördüğü kişilere yaşadığını neden söylemedi? ABD’ye kadar uzanan bu kampanyadan haberi hiç olmadı mı? Ya da 4 ay boyunca yaşadığını bildirmek için en ufak bir yol da mı bulamadı?

Külter’in hikayesi, kamoyunda “kayıp er” olarak bilinen Osman Karadeniz hikayesiyle eş. 7 Haziran seçimleri sonrası, yine HDP tarafından, Osman Karadeniz’in askerde kaybedildiği iddiaları ortaya atılmıştı. Genelkurmay Osman Karadeniz’in firari olduğunu açıklamasına  rağmen HDP tarafı ikna olmamış, yetkililerin sorumluluktan kaçtığını iddia etmişti. Karadeniz’in bulunması için sosyal medyada çok sayıda kampanya başlatılmış, İnsan Hakları Derneği Osman Karadeniz’in kızkardeşiyle basın toplantısı düzenlemiş ve kaybolmasından sorumlu olarak TSK’yı göstermişti. Hatta HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü 7 Haziran Seçimleri sonrası Meclis’e ilk soru önergesini bu konu için vermişti.

Ancak Osman Karadeniz’in PKK'ya katılarak, çatışırken öldüğü haberinin gelmesi gerçeği de gün yüzüne çıkarmıştı. PKK tarafından yapılan açıklamada, Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde 26 Aralık'ta çıkan çatışmada öldürülen 3 örgüt mensubunun kimlikleri ifade edilirken, bunlardan birinin 11 Haziran'dan beri kayıp olan Osman Karadeniz olduğu açıklanmıştı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir