YALAN

28 Belediye Başkanı Neden Görevden Alındı?

28 Belediye Başkanı Neden Görevden Alındı?

 

11 Eylül 2016'da  İçişleri Bakanlığı 28 belediye başkanını, terör örgütleri PKK ve FETÖ ile mücadele kapsamında görevden aldığını ve yerlerine kayyım atadığını duyurdu. Görevden alınanların çoğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesiyken Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) üç, Milliyetçi Hareket Partisi'ndense (MHP) bir belediye başkanı görevden alınmış oldu. Bakanlığın açıklamasına göre AK Parti'li ve MHP'li başkanlar FETÖ'yle ilişkili oldukları iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli uzaklaştırma kararı hakkında "Bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. Milliyetçi Hareket Partisi'nin belediyesi de olsa, yapılan doğrudur." dedi. 

Görevden uzaklaştırılanlardan 24 belediye başkanı HDP'liydi. Bakanlığın açıklamasına göre görevden uzaklaştırılmalarının sebebi PKK'ya yardım temin etmek. Aşağıda HDP-PKK ilişkisine dair bazı somut delilleri listeledik. Bu örneklerde HDP'nin PKK'ya sözlü olarak destek verdiği veya maddi yardımda bulunduğu görülüyor:

1) Van polis teşkilatı, Van belediyesine ait bir kamyonda bomba yapımında kullanılan 100 kilogramlık amonyum nitrat, 26 patlayıcı ve 20 büyük pil ele geçirdiğini duyurdu.

2) HDP Van milletvekili Tuğba Hezer, 29 kişinin öldüğü Ankara patlamasını gerçekleştiren intihar bombacısının cenaze törenine katıldı. AK Parti, CHP ve MHP Hezer'i kınadı.

3) PKK’lı teröristlerin Van İpekyolu’nda öğrencilerin geçiş güzergâhına yerleştirdiği 38 kilo amonyum nitrat ve 160 gram A4 patlayıcıyla hazırlanan tuzak son anda farkedilerek imha edildi. Bomba döşendikten sonra HDP’li belediyenin kabloların üzerine parke yerleştirip tuzağı gizlediği belirlendi.

4) Polis, Şırnak'ın İdil ilçesinde HDP'li belediyeye ait kültür merkezinde bir PKK'lı için düzenlenen cenaze törenini bastı. Belediye eş başkanları Muhdi Aslan ve Nevin Oyman törene katılanlar arasındaydı.

5) İstanbul Vezneciler'de 6 polisin şehit olduğu, 6 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın cenazesini kaldıranlar arasında HDP'li Kayapınar ve Bağlar Belediye eş başkanları ile HDP il eş başkanı da vardı. Tabuta PKK flaması örtüldü.

6) Şırnak belediyesinde yaptığı aramada polis ekipleri 19 havan mermisi ve 1 tabanca ele geçirdi.

7) Mardin'in Artuklu İlçesi'ndeki Cevizlik Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda kullanılan 8 ton bomba yüklü kamyonun HDP'li Mazıdağı Belediyesi'ne ait olduğu ortaya çıktı.

 

 

 

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir