YALAN

28 Belediye Başkanı Neden Görevden Alındı?

28 Belediye Başkanı Neden Görevden Alındı?

 

11 Eylül 2016'da  İçişleri Bakanlığı 28 belediye başkanını, terör örgütleri PKK ve FETÖ ile mücadele kapsamında görevden aldığını ve yerlerine kayyım atadığını duyurdu. Görevden alınanların çoğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesiyken Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) üç, Milliyetçi Hareket Partisi'ndense (MHP) bir belediye başkanı görevden alınmış oldu. Bakanlığın açıklamasına göre AK Parti'li ve MHP'li başkanlar FETÖ'yle ilişkili oldukları iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli uzaklaştırma kararı hakkında "Bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. Milliyetçi Hareket Partisi'nin belediyesi de olsa, yapılan doğrudur." dedi. 

Görevden uzaklaştırılanlardan 24 belediye başkanı HDP'liydi. Bakanlığın açıklamasına göre görevden uzaklaştırılmalarının sebebi PKK'ya yardım temin etmek. Aşağıda HDP-PKK ilişkisine dair bazı somut delilleri listeledik. Bu örneklerde HDP'nin PKK'ya sözlü olarak destek verdiği veya maddi yardımda bulunduğu görülüyor:

1) Van polis teşkilatı, Van belediyesine ait bir kamyonda bomba yapımında kullanılan 100 kilogramlık amonyum nitrat, 26 patlayıcı ve 20 büyük pil ele geçirdiğini duyurdu.

2) HDP Van milletvekili Tuğba Hezer, 29 kişinin öldüğü Ankara patlamasını gerçekleştiren intihar bombacısının cenaze törenine katıldı. AK Parti, CHP ve MHP Hezer'i kınadı.

3) PKK’lı teröristlerin Van İpekyolu’nda öğrencilerin geçiş güzergâhına yerleştirdiği 38 kilo amonyum nitrat ve 160 gram A4 patlayıcıyla hazırlanan tuzak son anda farkedilerek imha edildi. Bomba döşendikten sonra HDP’li belediyenin kabloların üzerine parke yerleştirip tuzağı gizlediği belirlendi.

4) Polis, Şırnak'ın İdil ilçesinde HDP'li belediyeye ait kültür merkezinde bir PKK'lı için düzenlenen cenaze törenini bastı. Belediye eş başkanları Muhdi Aslan ve Nevin Oyman törene katılanlar arasındaydı.

5) İstanbul Vezneciler'de 6 polisin şehit olduğu, 6 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın cenazesini kaldıranlar arasında HDP'li Kayapınar ve Bağlar Belediye eş başkanları ile HDP il eş başkanı da vardı. Tabuta PKK flaması örtüldü.

6) Şırnak belediyesinde yaptığı aramada polis ekipleri 19 havan mermisi ve 1 tabanca ele geçirdi.

7) Mardin'in Artuklu İlçesi'ndeki Cevizlik Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda kullanılan 8 ton bomba yüklü kamyonun HDP'li Mazıdağı Belediyesi'ne ait olduğu ortaya çıktı.

 

 

 

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir