YALAN

Figen Yüksekdağ'ın "Bütün Siyasi Partiler Darbeye Karşı Birleşti" İddiası

Figen Yüksekdağ'ın "Bütün Siyasi Partiler Darbeye Karşı Birleşti" İddiası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Newsweek dergisi için bir makale kaleme aldı. Makalesinde Türkiye'deki bütün siyasi partilerin 15 Temmuz darbe girişimine karşı birleştiğini iddia ederek, şu ifadeleri kullandı: "Neyse ki generallerin iktidarı ele geçiremediği doğrudur ve başarısızlıklarının tek sebebi, bütün siyasi partilerin ve Türkiye halklarının darbeye karşı birleşmiş olmasıdır. Ama bugün, toplumun darbeye karşı çıkmış bir kesimi saldırı altında: Kürtler ve HDP'liler."

Ancak Yüksekdağ, HDP'nin diğer eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın ilk günlerde darbeye direnmek için sokağa çıkmış insanlar hakkında sarf ettiği yorumlara ise yazısında yer vermedi. Demirtaş bir röportajında bu insanlar için "AKP'nin sokağa saldığı güruh" ifadesini kullanmış; ayrıca darbeye karşı direnenleri "gerici gösteriler yapmak"la ve "IŞİD'ci bir görüntüye sahip olmak"la suçlayarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tabii ki darbecilere karşı bir tutum içerisinde toplum ama AKP’nin sokağa saldığı güruh, adeta gerici gösteriler yaptığı için, cihatçı/IŞİD’çi bir görüntüye sahip olduğu için toplumun geneli darbe karşıtı tutumunu meydanlarda göstermiyor. Sadece AKP’nin örgütlediği kesimler, güruh halinde alanlara çıkıyor."

1 Kasım seçimlerini "sivil darbe" olarak niteleyen Selahattin Demirtaş aynı zamanda 15 Temmuz darbe teşebbüsü için de "darbecilerin darbecilere karşı darbe girişimi" yorumunda bulunmuştu.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir