YALAN

The Wall Street Journal'ın “Çözüm Süreci Türkiye’nin Kürtlere Baskısı Yüzünden Bitti” İddiası

The Wall Street Journal'ın “Çözüm Süreci Türkiye’nin Kürtlere Baskısı Yüzünden Bitti” İddiası

29 Ağustos 2016 tarihinde The Wall Street Journal gazetesinde bir makale yayınlandı. Makalenin yazarı Bret Stephens, Türkiye’nin Kürt protestocuları şiddetli bir şekilde bastırması yüzünden PKK’yla arasındaki çatışmanın yeniden başladığını iddia etti.

Stephens şöyle yazdı: “Recep Tayyip Erdoğan hükûmeti Ankara’nın Kürt protestocuları 2014’te şiddetli bir şekilde bastırması yüzünden Kürtlerle yeniden savaşta.” Fakat yazar “2014’teki şiddetli bastırma”dan hangi olayı kastettiğini ise açıklığa kavuşturmadı. 

Bu iddianın aksine, Türkiye devletiyle PKK arasındaki 2,5 yıllık ateşkes, 2015 yılında KCK’nın yaptığı açıklamayla son buldu. Terör örgütü PKK’nın çatı örgütü olan KCK, açıklamasında barajları ve yolları hedef alacağını söyledi ve bunların “kültürel soykırım”a hizmet ettiğini iddia etti.

Bu açıklamadan 2 ay sonra, 12 Eylül 2015 gününde KCK ateşkes talebinde bulundu. “KCK yöneticisi Mustafa Karasu, 'tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde, arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır olduklarını' söyledi.”

Bu açıklamadan da yaklaşık 2 ay sonra gelen bir başka açıklamada Cemil Bayık, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) %49,5 oy aldığı 1 Kasım seçimlerine “siyasi darbe” dedi. 2 gün sonra ise KCK yeniden tek taraflı olarak ateşkesin bittiğini ilan etti.

HDP milletvekilleri ve PKK elebaşları daha önce de Çözüm Süreci’ni bitirmeye yönelik tehditlerde bulunmuşlardı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir