YALAN

The Wall Street Journal'ın “Çözüm Süreci Türkiye’nin Kürtlere Baskısı Yüzünden Bitti” İddiası

The Wall Street Journal'ın “Çözüm Süreci Türkiye’nin Kürtlere Baskısı Yüzünden Bitti” İddiası

29 Ağustos 2016 tarihinde The Wall Street Journal gazetesinde bir makale yayınlandı. Makalenin yazarı Bret Stephens, Türkiye’nin Kürt protestocuları şiddetli bir şekilde bastırması yüzünden PKK’yla arasındaki çatışmanın yeniden başladığını iddia etti.

Stephens şöyle yazdı: “Recep Tayyip Erdoğan hükûmeti Ankara’nın Kürt protestocuları 2014’te şiddetli bir şekilde bastırması yüzünden Kürtlerle yeniden savaşta.” Fakat yazar “2014’teki şiddetli bastırma”dan hangi olayı kastettiğini ise açıklığa kavuşturmadı. 

Bu iddianın aksine, Türkiye devletiyle PKK arasındaki 2,5 yıllık ateşkes, 2015 yılında KCK’nın yaptığı açıklamayla son buldu. Terör örgütü PKK’nın çatı örgütü olan KCK, açıklamasında barajları ve yolları hedef alacağını söyledi ve bunların “kültürel soykırım”a hizmet ettiğini iddia etti.

Bu açıklamadan 2 ay sonra, 12 Eylül 2015 gününde KCK ateşkes talebinde bulundu. “KCK yöneticisi Mustafa Karasu, 'tahkim edilmiş ateşkes çerçevesinde, arabulucular gözetiminde bir müzakere ve demokratik çözüme hazır olduklarını' söyledi.”

Bu açıklamadan da yaklaşık 2 ay sonra gelen bir başka açıklamada Cemil Bayık, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) %49,5 oy aldığı 1 Kasım seçimlerine “siyasi darbe” dedi. 2 gün sonra ise KCK yeniden tek taraflı olarak ateşkesin bittiğini ilan etti.

HDP milletvekilleri ve PKK elebaşları daha önce de Çözüm Süreci’ni bitirmeye yönelik tehditlerde bulunmuşlardı.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir