YALAN

Andrew Gardner'in "Darbe Korkusu Yerini OHAL Korkusuna Bıraktı" İddiası

Andrew Gardner'in "Darbe Korkusu Yerini OHAL Korkusuna Bıraktı" İddiası

15 Ağustos 2016’da TIME dergisinde Af Örgütü Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner imzasıyla yayınlanan makalede Türkiye halkının darbe korkusunun, yerini olağanüstü hal (OHAL) korkusuna bıraktığı iddia edildi.

Yazar makalede “Darbeden sonraki günlerde hükûmetin sıkı tedbirler almaya başlaması ve OHAL ilan etmesiyle birlikte insanların içini kemiren korku azalmadı, sadece şekil değiştirdi.” ifadesini kullandı.

Fakat 1 Kasım seçimlerine dair tahmininde en başarılı şirket olan A&G Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre Türkiye’de korkunun aksine güven duygusu hakim. Ankete katılanların %66,3’ü OHAL ilanının doğru bir karar olduğunu söyledi. Katılımcıların %88,1’i darbenin ardında Fetullah Gülen olduğunu savunurken %71,3’ü devlet içindeki FETÖ üyelerinin temzileneceğine inandığını belirtti. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, OHAL ile ilgili yaptığı açıklamada, “Alınan OHAL kararı halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir” ifadelerini kullanmıştı.

3,390,738 kamu personelinin istihdam edildiği Türkiye devletinde şimdiye kadar 80.000 civarında kamu personeli FETÖ bağlantısı sebebiyle ya açığa alındı ya da ihraç edildi.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir