YALAN

Andrew Gardner'in "Darbe Korkusu Yerini OHAL Korkusuna Bıraktı" İddiası

Andrew Gardner'in "Darbe Korkusu Yerini OHAL Korkusuna Bıraktı" İddiası

15 Ağustos 2016’da TIME dergisinde Af Örgütü Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner imzasıyla yayınlanan makalede Türkiye halkının darbe korkusunun, yerini olağanüstü hal (OHAL) korkusuna bıraktığı iddia edildi.

Yazar makalede “Darbeden sonraki günlerde hükûmetin sıkı tedbirler almaya başlaması ve OHAL ilan etmesiyle birlikte insanların içini kemiren korku azalmadı, sadece şekil değiştirdi.” ifadesini kullandı.

Fakat 1 Kasım seçimlerine dair tahmininde en başarılı şirket olan A&G Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre Türkiye’de korkunun aksine güven duygusu hakim. Ankete katılanların %66,3’ü OHAL ilanının doğru bir karar olduğunu söyledi. Katılımcıların %88,1’i darbenin ardında Fetullah Gülen olduğunu savunurken %71,3’ü devlet içindeki FETÖ üyelerinin temzileneceğine inandığını belirtti. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, OHAL ile ilgili yaptığı açıklamada, “Alınan OHAL kararı halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir” ifadelerini kullanmıştı.

3,390,738 kamu personelinin istihdam edildiği Türkiye devletinde şimdiye kadar 80.000 civarında kamu personeli FETÖ bağlantısı sebebiyle ya açığa alındı ya da ihraç edildi.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir